Kobieta na nowym banknocie? Prezes NBP zdradził, kto powinien się na nim znaleźć

Polska
Kobieta na nowym banknocie? Prezes NBP zdradził, kto powinien się na nim znaleźć
Zdj. ilustracyjne/Pixabay/gosiak1980
Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie po "szerszych konsultacjach"

Prezes NBP Adam Glapiński uważa, że planowany banknot o nominale 1000 zł powinien zawierać wizerunek królowej Polski Jadwigi Andegaweńskiej. Zastrzegł, że to jego prywatny pogląd, a decyzja zapadnie po konsultacjach.

- Na banknocie powinna być kobieta, królowa - mówił Glapiński na konferencji prasowej w piątek. Jak dodał, Jadwiga Andegaweńska jest "w szczególny sposób zasłużona dla Polski". Zastrzegł, że ostateczna decyzja będzie podjęta po "szerszych konsultacjach".

 

- Myślę, że taki banknot 1000 zł z królową Polski Jadwigą Andegaweńską byłby bardzo wygodny w przechowywaniu wartości, w tezauryzacji domowej czy w skrytkach bankowych. Tezauryzacji innej niż na kontach bankowych, co wyraźnie widać, że społeczeństwo polskie interesuje - oświadczył Glapiński.

 

ZOBACZ: Alan Turing na angielskim banknocie. Agencja wywiadu ukryła 12 zagadek na jego cześć

 

Jak przypomniał, "w czasie kryzysu mieliśmy do czynienia z masowym wypłacaniem banknotów, (...) ludzie gromadzili oszczędności w domu, zakładając, że to jakaś wygodniejsza, bardziej elastyczna forma oszczędności". Glapiński dodał, że jemu też się wydaje, iż "część oszczędności, w miarę jak społeczeństwo polskie będzie się bogacić, w tej formie może być przekazywana".

 

Prezes NBP poinformował też, że w sobotę oficjalnie zaakceptuje i uroczyście podpisze wzór banknotu kolekcjonerskiego "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem". Jak dodał, że banknot ten zostanie wprowadzony do obiegu w nakładzie do 80 tys. sztuk z okazji święta niepodległości w listopadzie.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie