Zasiłek opiekuńczy wydłużony. Opublikowano rozporządzenie

Polska
Zasiłek opiekuńczy wydłużony. Opublikowano rozporządzenie
pixabay/kasjanf
Rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia

Rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia - przewiduje opublikowane w czwartek rozporządzenie Rady Ministrów. Zasiłek będzie przyznawany na dotychczasowych zasadach. Kolejne opublikowane rozporządzenie dotyczy zawieszenia opieki w żłobkach do 18 kwietnia.

Okres, na jaki przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był już wielokrotnie przedłużany. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą z niego korzystać do 11 kwietnia. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie, czyli do 25 kwietnia.

 

ZOBACZ: Minister Marlena Maląg: dodatkowy zasiłek wydłużony do 11 kwietnia

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał na dotychczasowych zasadach. Przysługuje on za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Można się o niego starać również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.

Zasady przyznawania

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

 

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Zawieszenie zajęć do 18 kwietnia

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, zgodnie z którym opieka i zajęcia edukacyjne w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów są zawieszone do 18 kwietnia. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych.

 

Dotychczasowe rozporządzenie MRiPS przewidywało, że funkcjonowanie żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów będzie ograniczone do 11 kwietnia. W związku z sytuacją epidemiczną okres ten został jednak wydłużony o kolejny tydzień, a więc do 18 kwietnia – nowelizacja w tej sprawie została opublikowana w czwartek.

 

Ograniczenie funkcjonowania tych instytucji polega na zawieszeniu sprawowania opieki oraz prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych.

 

W rozporządzeniu zaznaczono, że wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Na to dyrektor placówki ma obowiązek wyrazić zgodę.

 

Czasowe ograniczenie funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 jest równoznaczne z zamknięciem żłobka lub klubu dziecięcego lub niemożnością sprawowania opieki przez dziennego opiekuna.

bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie