Wsparcie dla warmińsko-mazurskiego. Premier: szczególnie uwzględniliśmy ten region

Polska
Wsparcie dla warmińsko-mazurskiego. Premier: szczególnie uwzględniliśmy ten region
PAP/Radek Pietruszka
W czwartek zapytano premiera o ewentualne dodatkowe wsparcie dla województwa warmińsko-mazurskiego

- Programy PiS są bardzo szerokie w zakresie wsparcia mniejszych, średnich gmin i powiatów, aby miejscowości na Warmii i Mazurach, które najbardziej ucierpiały, mogły skorzystać na programach rządowych - powiedział w czwartek w Skierniewicach (woj. łódzkie) premier Mateusz Morawiecki. Ten region Polski jako pierwszy od 27 lutego został objęty regionalnym lockdownem.

Wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin w czwartek podczas wizyty w Olsztynie zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi Radzie Ministrów projekt uchwały przewidującej przeznaczenie dla samorządów woj. warmińsko-mazurskiego dodatkowej kwoty 200 mln zł.

 

Jak mówił, liczy, że ten projekt zostanie poparty "ponad podziałami" przez wszystkich parlamentarzystów z Warmii i Mazur, zwłaszcza z PiS i Zjednoczonej Prawicy.

 

"Chcemy pomagać podmiotom, które najbardziej ucierpiały"

 

Morawiecki był pytany podczas konferencji prasowej w Skierniewicach, czy zaakceptuje zapowiedziany przez Gowina projekt ws. dodatkowego wsparcia dla Warmii i Mazur.

 

ZOBACZ: Czarnek: jestem przekonany, że od kwietnia wrócimy do nauki stacjonarnej

 

- Różne regiony Polski w różny sposób ucierpiały, a najbardziej te, które najwcześniej doświadczyły w swojej charakterystyce branż największego lockdownu. Stąd decyzja sprzed paru miesięcy dotycząca wsparcia regionalnego - mówił premier.

 

Podkreślił, że ogłoszona tarcza antykryzysowa na kwiecień poszerza zakres branż, które otrzymają wsparcie. - Przez takie mechanizmy chcemy pomagać wszystkim firmom, podmiotom, które najbardziej ucierpiały - dodał Morawiecki.

 

Jak wyjaśnił, nie zna jeszcze propozycji Gowina. - Zwracam uwagę, że programy PiS są bardzo szerokie właśnie w zakresie wsparcia mniejszych, średniej wielkości gmin i powiatów. Żeby te miejscowości na Warmii i Mazurach, które najbardziej ucierpiały, mogły najbardziej skorzystać na programach rządowych - zaznaczył premier.

 

Lockdown na Warmii i Mazurach od końca lutego

 

Morawiecki, mówiąc o Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, zwrócił uwagę, że "na Warmii i Mazurach w szczególny sposób uwzględniliśmy perturbacje, które dotknęły ten region".

 

ZOBACZ: Chorej na Covid-19 przeszczepiono płuca od żyjących członków jej rodziny

 

Warmińsko-mazurskie jako pierwsze województwo w kraju było od 27 lutego objęte regionalnym lockdownem. Od tego czasu zamknięte są m.in. hotele, instytucje kultury, obiekty sportowe i ograniczono działalność galerii handlowych. Potem takie ograniczenia wprowadzono również w województwach: pomorskim, mazowieckim i lubuskim, a następnie w całej Polsce.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie