Rocznica katastrofy smoleńskiej. Przedsiębiorcy chcą zakłócić obchody

Polska
Rocznica katastrofy smoleńskiej. Przedsiębiorcy chcą zakłócić obchody
Zdj. archiwalne, fot. Polsat News
Politycy PiS podczas obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej w 2020 r. Od prawej: Krzysztof Sobolewski, Jarosław Kaczyński, Joachim Brudziński oraz Marek Suski

W sobotę 10 kwietnia przypada 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Centralne obchody będą miały okrojony charakter ze względu na epidemię. Uroczystości planują zakłócić dwie organizacje: Strajk przedsiębiorców na czele z Pawłem Tanajno i Wolni przedsiębiorcy z Podhala.

- Ze względu na epidemię i obostrzenia program obchodów 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej będzie podobny do comiesięcznych uroczystości - przekazała w rozmowie z polsatnews.pl rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. 

 

Program obchodów 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej

 

O godz. 8 odbędzie się msza św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym w Warszawie. Po nabożeństwie delegacje złożą kwiaty pod pomnikami na pl. Piłsudskiego, a następnie na cmentarzach, na których spoczywają ofiary katastrofy smoleńskiej. Uroczystości zakończą się mszą w Archikatedrze Warszawskiej. 

 

ZOBACZ: Politycy PiS na obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej. Opozycja pyta, policja tłumaczy

 

Czerwińska zapewnia, że uczestnicy sobotnich uroczystości będą "tak jak zawsze" przestrzegać wszystkich obostrzeń, czyli m.in. dystansu i obowiązku zakrywania nosa i ust. 

 

Pytana o zapowiadane tego dnia manifestacje przedsiębiorców, którzy sprzeciwiają się obowiązującym obostrzeniom, przekonuje, że "10 kwietnia to nie jest dzień na takie protesty". - Zakłócanie uroczystości i atmosfery tego dnia, który powinien być zadumą i pamięcią o ofiarach, uważam za niegodne - podkreśla. 

 

Protesty przedsiębiorców w rocznicę katastrofy smoleńskiej

 

- "Narodowa Blokada Schodów Jarosława" to protest przeciwko zawłaszczeniu państwa i idiotycznej polityce lockdownu, która niszczy obywateli, a nie niszczy wirusa - przekonuje w rozmowie z polsatnews.pl lider Strajku Przedsiębiorców Paweł Tanajno. 

 

Jak mówi, manifestacja musi odbyć się 10 kwietnia, ponieważ to jedyny dzień, kiedy można spotkać Jarosława Kaczyńskiego w miejscu publicznym, na ulicy. 

 

Tanajno nie chce zdradzać za wielu szczegółów, w mediach społecznościowych zamieścił jedynie mapę z sześcioma punktami - miejscami manifestacji -  wokół pl. Piłsudskiego. Zostały one zgłoszone w stołecznym ratuszu, teoretycznie ma brać w nich udział maksymalnie po pięć osób.

 

 

Protest planują także Wolni Przedsiębiorcy z Podhala. Planują oni wręczyć prezesowi PiS i prezydentowi Andrzejowi Dudzie "ciupagi hańby". 

Jakub Oworuszko / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie