Powrót do podawania ręki? Naukowcy o konsekwencjach braku kontaktów fizycznych

Świat
Powrót do podawania ręki? Naukowcy o konsekwencjach braku kontaktów fizycznych
Pixabay
Naukowcy są przekonani, że utrata okazji do swobodnych kontaktów fizycznych będzie dla społeczeństwa szkodliwa

Utrata swobodnego kontaktu może być szkodliwa dla całego społeczeństwa w sposób, którego nie da się zrekompensować – przekonują naukowcy z Uniwersytetu Swansea. W artykule opublikowanym na łamach portalu The Conversation przestrzegają przed konsekwencjami braku fizycznego kontaktu.

Kimberly Dienes i Simon Nicholas Williams to naukowcy z Uniwersytetu Swansea, specjalizujący się w psychologii i zarządzaniu zespołami. To właśnie z tej perspektywy patrzą na konsekwencje, które brak bliskich i swobodnych kontaktów fizycznym, może przynieść naszym społecznościom.

 

Zwyczaje obowiązujące od wieków

 

"Istnieją ważne argumenty za tym, że powinniśmy stopniowo przywracać niektóre spośród naszych dawnych nawyków, kiedy tylko pandemia będzie pod kontrolą i zostanie to uznane za bezpieczne" – przekonują badacze.

 

"Istnieją kultury, w których przytulanie, uściski dłoni i gromadzenie się w grupach obowiązywały przez wieki. Budowały więzi w ramach danej społeczności. Dają szereg korzyści psychologicznych, społecznych i biologicznych" – dodają.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 8 kwietnia

 

Naukowcy są przekonani, że utrata okazji do swobodnych kontaktów fizycznych będzie dla społeczeństwa szkodliwa i niemożliwa do nadrobienia poprzez kontakt jedynie w gronie najbliższych osób i w ramach jednego gospodarstwa domowego.

 

"Może się okazać, że kiedy już będzie to mniej niebezpieczne, długoterminowe korzyści uścisku dłoni przeważą nad zagrożeniami" - twierdzą.

 

Dotyk obniża stres

 

Psychologowie przypominają, że już od narodzenia człowieka dotyk wzmacnia jego odporność, obniża stres i buduje więź z najbliższymi. Kontakt tzw. skóra do skóry z dzieckiem, reguluje jego pracę serca, uspokaja, łagodzi uczucie bólu.

 

ZOBACZ: Kto przytuli opuszczone maluchy?

 

Dodatkowo niektóre kontakty fizyczne, jak uścisk dłoni, są ważnym społecznym rytuałem, przez który tworzymy i podtrzymujemy zaufanie i poczucie przynależności.

 

Badacze przekonują, że już dziś pandemia przyniosła korzyści w edukacji higienicznej. Jednak wciąż powinniśmy rozwijać naszą wiedzę o tym, jak możemy chronić siebie i innych. W tym celu trzeba przemyśleć, jaką rolę pełnią nasze rytuały związane z dotykiem. To podstawa do znalezienia równowagi między starą i nową normalnością.

pdb/ko/pgo/The Conversation
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie