Odnaleziono mapę świata sprzed 4 tys. lat. Jest w technologii 3D

Kultura
Odnaleziono mapę świata sprzed 4 tys. lat. Jest w technologii 3D
Facebook/ Inrap
Płyta z Saint-Beléc czekała sto lat na zainteresowanie archeologów

Ma wymiary ponad 2 na 1,5 m, jest kamienną płytą rzeźbioną w linie i okręgi. Wzory przypominają elementy ukształtowania terenu - sieć rzek oraz wzgórza. Odnalazła się niedawno a archeolodzy domyślają się, jaki teren przedstawia i kto oraz dlaczego ją zniszczył.

O kamiennej płycie z Saint-Beléc świat dowiedział się po raz pierwszy w 1900 roku, kiedy francuski archeolog Paul du Châtellier wykopał ją podczas archeologicznych badań kurhanu. Prawdopodobnie była ścianą grobu pochówku z wczesnej epoki kamienia. Obfita dekoracja rzeźbiarska przypominająca mapę skierowana była do wnętrza grobu. Płyta jest uszkodzona.

 

[📕 Publication] Des chercheurs de l'Inrap, Bournemouth University, CNRS et UBO - Université de Bretagne Occidentale...

Opublikowany przez Inrap Wtorek, 6 kwietnia 2021

Mapa pamięciowa

Do ostatniej dekady XX wieku znalezisko przechowywane było w piwnicy pobliskiego zamku, gdzie odnaleziono je ponownie w 2014 roku i poddano szczegółowym badaniom. Archeolodzy użyli współczesnych narzędzi geolokalizacyjnych i ustalili, że przedstawione na kompozycji linie i okręgi w znacznym stopniu odpowiadają ukształtowaniu terenu i sieci rzeki Odet w Bretanii na zachodzie Francji.

 

ZOBACZ: Archeolodzy znaleźli łódź sprzed 4 tys. lat. Nie jest jasne, skąd się tam wzięła

 

Obszar mapy obejmuje ok. 30 km wzdłuż koryta rzeki. Oczywiście mapy tego typu niekoniecznie zachowują obiektywne relacje odległości, ponieważ istotna jest ważność obiektów - konkretnych wzgórz czy dróg. Płaskorzeźba datowana jest na czas między 2150 a 1600 rok przed Chrystusem, co czyni obiekt najstarszą na świecie mapą zidentyfikowanego terenu.

Polityczne obrazoburstwo

- Płyta z Saint-Beléc odwzorowuje terytorium silnie hierarchicznego politycznego organizmu, który kontrolował ten teren we wczesnej epoce kamiennej, więc zniszczenie jej może oznaczać desakrację i symbol podważenia tej kontroli. Obrazoburstwo polegające na użyciu płyty do pochówku mogło oznaczać odrzucenie elit, które miały władzę nad społecznością przez kilkaset lat - tłumaczą archeolodzy.

pdb/ac/ "The Guardian"/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie