Msza bez maseczek i dystansu. Proboszcz zostanie usunięty z parafii

Świat
Msza bez maseczek i dystansu. Proboszcz zostanie usunięty z parafii
wikimedia/Guilhem Vellut
Na zdjęciu wnętrze kościoła św. Eugeniusza i św. Cecylii w Paryżu.

Ksiądz z kościoła św. Eugeniusza i św. Cecylii w Paryżu, który nie zapewnił przestrzegania obostrzeń obowiązujących w związku z pandemią, zostanie usunięty z urzędu proboszcza parafii. To pokłosie sytuacji, która miała miejsce na mszy podczas sobotniej Wigilii Paschalnej, w trakcie której zarówno kapłani, jak i wierni nie nosili maseczek i nie zachowywali dystansu.

Według przekazanej przez eKAI.pl wiadomości, diecezja paryska poinformowała, że środki sanitarne były przedmiotem jasnych instrukcji.

 

ZOBACZ: Kościoły zamknięte z powodu epidemii. Ksiądz w Peru odprawia msze na dachu

 

Władze kościelne regularnie przypominały o tym parafianom.

 

Kapłani bez maseczek

W oczekiwaniu na zakończenie procedury kanonicznej usunięcia proboszcza, którą rozpoczął Arcybiskup Paryża Michel Aupetit, diecezja zaapelowała do księdza o ścisłe egzekwowanie przestrzegania obostrzeń w tym kościele. Ponadto w czasie weekendu duchowny musi przekazać parafianom komunikat arcybiskupa Paryża z ponownym przypomnieniem obowiązujących zasad - poinformował portal Interia.pl

 

 

W sobotę wieczorem, podczas Wigilii Paschalnej, w kościele św. Eugeniusza i św. Cecylii w 9. dzielnicy Paryża wierni uczestniczyli we mszy bez zachowania dystansu i masek.

 

ZOBACZ: 160 osób na mszy. Sanepid nałożył karę, proboszcz pisze o "donosicielstwie jako grzechu śmiertelnym"

Kapłani również mieli odsłonięte twarze. Eucharystia była podawana do ust zamiast na rękę, wbrew zaleceniom episkopatu.

 

Zasady obowiązujące w Kościołach

 

Od roku francuscy katolicy są zobowiązani do przestrzegania obostrzeń sanitarnych w kościołach, co warunkuje organizowanie mszy. Noszenie masek jest obowiązkowe, jedno miejsce na dwa musi być zajęte oraz co drugi rząd ławek musi pozostawać wolny. Komunię należy przyjmować do rąk.

 

Diecezja paryska poinformowała stację France Info, że jest "zdumiona oczywistym nieprzestrzeganiem podstawowych instrukcji dotyczących obostrzeń sanitarnych".

 

Podkreślono, że jest to wyjątkowa sytuacja.

rsr / Polsatnews.pl / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie