Waszczykowski o słowach Gowina: to recepta na upadek rządu i chaos

Polska
Waszczykowski o słowach Gowina: to recepta na upadek rządu i chaos
Polsat News
Wicepremier Jarosław Gowin

- Obóz Zjednoczonej Prawicy wszedł na niebezpieczną ścieżkę, którą niektórzy komentatorzy nazywają drogą ku AWS-izacji, czyli wewnętrznego rozkładu - mówił dziś w "Graffiti" w Polsat News wicepremier Jarosław Gowin. Jego słowa wywołały falę komentarzy. Krytyki nie szczędzą politycy PiS, z którymi rozmawiała Interia.

- Jeżeli nie porozumiemy się w ramach Zjednoczonej Prawicy, alternatywą będą przyspieszone wybory - mówił Gowin. - Obóz Zjednoczonej Prawicy wszedł na niebezpieczną ścieżkę, którą niektórzy komentatorzy nazywają drogą ku AWS-izacji, czyli wewnętrznego rozkładu. Ale można z tej ścieżki jeszcze zawrócić. To wymaga, przede wszystkim, szczerych rozmów w cztery oczy w gronie trzech liderów - podkreślił.

 

ZOBACZ: Polska 2050 Szymona Hołowni tuż za PiS. Najnowszy sondaż

 

- Ale to on to robi! - komentuje w rozmowie z Interią europoseł PiS Witold Waszczykowski. - To on zaczyna dzielić, tworzyć frakcje i AWS-izację. Do kogo więc mówi? Niech po prostu spojrzy w lustro - sugeruje.

 

Interesujących wypowiedzi Gowina w Polsat News było zdecydowanie więcej. Jego słowa wywołały burzę w szeregach Prawa i Sprawiedliwości. Nasi rozmówcy przekonują, że po raz kolejny Gowin niebezpiecznie krąży wokół stabilności obozu rządzącego.

Czarnecki: polityka to także matematyka

Gowin mówił m.in. o planowanym nowym sojuszu Prawa i Sprawiedliwości z węgierskim Fideszem i włoską Ligą. Przyznał, że jego Porozumieniu zdecydowanie bliżej do wartości chadeckich, więc Europejskiej Partii Ludowej, do której należą też Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

 

- Polityka to także matematyka, drogi Jarosławie - przypomina Ryszard Czarnecki. - Mamy 27 europosłów, co skądinąd stanowi rekord naszej obecności w PE. 24 posłów ma PiS, dwóch Solidarna Polska, a jeden jest z Porozumienia. Ten jeden to jednak Adam Bielan, który na pewno wskazówek Gowina nie posłucha. Te rozważania mają więc charakter czysto akademicki. Nikt ze Zjednoczonej Prawicy w chadecji nie wyląduje, bo jeden jedyny poseł Porozumienia współpracuje z nami. Trochę to oświadczenie przypomina oświadczenie Jana bez Ziemi, bo nie ma posłów. Co do meritum, przyjęcie lewicowej posłanki do Porozumienia nie jest przykładem zwrotu ku Chrześcijańskiej Demokracji - uśmiecha się Czarnecki.

 

Gowin idzie jednak krok dalej i jako pierwszy polityk Zjednoczonej Prawicy mówi o "prorosyjskim nurcie" negocjacji PiS w sprawie nowej frakcji w Europarlamencie. Nie jest bowiem tajemnicą, że zarówno Matteo Salvini, jak i Viktor Orban mają dobre relacje z Kremlem. Tyle tylko, że do tej pory takiego argumentu używała opozycja, a nie główny koalicjant największej partii w Polsce.

 

Wideo: Jarosław Gowin w "Graffiti" w Polsat News

  

Radosław Fogiel, szef biura PiS ds. międzynarodowych: - Oczywiście każdy sobie decyduje, do kogo jest mu bliżej. Muszę jednak powiedzieć, że trzeba dużych pokładów bardzo dobrej woli, by w EPL dostrzegać chadeckich polityków, a jednocześnie nie dostrzegać, w kontekście prorosyjskim, wieloletnich działań głównej partii EPL, czyli niemieckiego CDU/CSU, które buduje z Rosją Nord Stream 2 i twierdzi, że to projekt biznesowy.

 

- Niech się Gowin nie obraża na rzeczywistość polityczną Włoch, Francji i Niemiec, bo tam wszystkie partie, niestety, mają inną wrażliwość niż Polacy, Bałtowie, Skandynawowie. Przypomnę, że należące do EPL CDU od kilkunastu lat ciężko pracuje, żeby ponad głowami Polski i całej UE doprowadzić do zakończenia budowy Nord Stream 2. I to jest właśnie przykład prorosyjskości - twierdzi Czarnecki.

 

- Ugrupowaniu Gowina nie przeszkadza fakt, że główna siła chadecji jest twarzą tego projektu po stronie niemieckiej. Przypomnę też, że ikona chrześcijańskiej demokracji, były kanclerz Austrii Wolfgang Shussel jest w radzie nadzorczej Nord Stream, zresztą tak jak Gerhard Schroeder. Jak widać, jeśli mamy mówić o prorosyjskości, to chadecja jest obarczona grzechem nie tyle noszenia głupawych t-shirtów z Putinem, co jest obarczona realnymi grzechami współpracy z Rosją Putina - dodaje europoseł PiS.

Waszczykowski: wojna z zarazą, wymaga jedności

Tymczasem marszałek Sejmu z ramienia PiS Ryszard Terlecki przyznał nawet, że "najchętniej pozbyłby się koalicjantów". Czy to zapowiedź kolejnego głębokiego konfliktu w Zjednoczonej Prawicy?

 

- Sytuacja, jaką mamy w Polsce, czyli wojna z zarazą, wymaga jedności. Przynajmniej jedności w Zjednoczonej Prawicy. To mój apel. Nie podzielam więc opinii pana Gowina, bo to recepta na rozbijanie w tej chwili Zjednoczonej Prawicy, recepta na upadek rządu i na chaos. Dziś Polska nie może sobie pozwolić na chaos. W trudnej sytuacji rozgrywkę prowadzi więc partia, która nie ma szans, żeby rządzić, bo przecież nawet samodzielnie nie ma szans na wejście do parlamentu - uważa Waszczykowski.

 

ZOBACZ: "Najchętniej bym się pozbył koalicjantów". Terlecki o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy

 

W co więc gra Jarosław Gowin? Coraz częściej z obozu władzy dobiegają głosy o możliwych przedterminowych wyborach, mimo że formalnie wydaje się, że Zjednoczona Prawica ma stabilną większość. Kluczowe może okazać się głosowanie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Solidarna Polska już zapowiedziała, że zagłosuje inaczej niż PiS. "Za" powinno być Porozumienie, ale jak zaznaczył Gowin, chce jeszcze ustalić szczegóły w gronie koalicjantów. Czy jest to więc sygnał do kolejnych negocjacji, które jak w przypadku rekonstrukcji rządu, mogą przybrać charakter telenoweli?

- Zakładam, że Gowin postawi nową cenę - nowe stanowiska lub zmiany w programie. To oczywiście jest dopuszczalne w polityce, ale robi się to w kuluarach, a nie w ten sposób. Każda taka prowokacja może się zakończyć nerwowymi ruchami i rzuceniem papierami na biurko - nie ukrywa Waszczykowski.

 

- Jestem bardzo rozczarowany postawą pana Gowina. Był ministrem sprawiedliwości, był ministrem nauki, teraz jest ministrem rozwoju. Widać, że nigdzie nie może sobie zagrzać miejsca i zdobyć autorytetu. Próbuje zdobyć autorytet przez rozgrywki polityczne i politykierskie. To bardzo groźna zabawa. Myśmy już to przeżyli jako Prawo i Sprawiedliwość i bardzo bym przed tym przestrzegał - dodaje były szef MSZ.

 

Pretensji Gowina do koalicjantów jest zresztą więcej. Od dwóch miesięcy politycy Porozumienia nie pojawiają się w mediach publicznych, a kłopoty wewnętrzne w partii miały mieć miejsce "przy wsparciu zewnętrznym" - w domyśle PiS. Gowin podnosi też, że tzw. rada koalicji to "formuła martwa". Żali z obu stron jest więc dużo. Pytanie, czy przełożą się one na konkretne działania polityczne, czyli np. rozpad koalicji rządzącej i przedterminowe wybory.

 

Ryszard Czarnecki w tej kwestii jest optymistą. - Dla mnie to oczywiste, że w 2023 roku pójdziemy do wyborów minimum w tym samym składzie, bo siedem razy wygraliśmy. Minimum, bo możemy się jeszcze poszerzyć o ugrupowanie Pawła Kukiza - uważa europoseł PiS.

jo/ Łukasz Szpyrka, Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie