Rekord zgonów w Brazylii. Najtragiczniejsza doba od początku pandemii

Świat
Rekord zgonów w Brazylii. Najtragiczniejsza doba od początku pandemii
PAP/EPA/FELIPE IRUATA
W ciągu zaledwie sześciu dni kwietnia odnotowano w Brazylii 15 tysięcy zgonów

W Brazylii po raz kolejny zanotowano rekordowy dzienny przyrost zgonów, wywołanych koronawirusem. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało we wtorek, że w ostatnich 24 godzinach zmarło 4195 osób. Tak wielu przypadków śmiertelnych w ciągu jednej doby nie było w Brazylii od początku pandemii.

W ostatniej dobie stwierdzono także 86 979 zakażeń, tym samym ogólna liczba infekcji od początku pandemii wzrosła do 13 100 580. Zmarło w sumie 336 947 osób. Po USA Brazylia jest drugi krajem na świecie, najbardziej dotkniętym przez koronawirusa.

 

Przepełnione szpitale

 

Jak pisze agencja AFP wiele wskazuje na to, że w Brazylii pandemia wymknęła się spod kontroli tamtejszych władz. W ciągu zaledwie sześciu dni kwietnia w tym kraju odnotowano ponad 15 000 zgonów, średnio 2757 dziennie. Eksperci obawiają się katastrofy jeszcze większej niż w marcu, gdy koronawirus zabił ponad 66 000 osób.

 

ZOBACZ: Bolsonaro: Brazylijczycy wkrótce powrócą do normalnego życia

 

W większości miast szpitale są przepełnione. W Sao Paulo, najbardziej zaludnionym mieście i stolicy ekonomicznej kraju, do transportu zwłok zaczęto używać autobusów, używanych zwykle do transportu szkolnego. Coraz więcej problemów jest na cmentarzach, gdzie pochówki odbywają się teraz przez całą dobę, także w nocy, bowiem za dnia nie radzono sobie z ciągłym napływem nowych ciał.

 

Pomimo tej katastrofalnej sytuacji skrajnie prawicowy prezydent Jair Bolsonaro, od dawna mocno krytykowany przez opozycję i wielu medycznych ekspertów za chaotyczne zarządzanie pandemią, nadal kwestionuje ograniczenia epidemiczne, nakładane przez burmistrzów i gubernatorów stanowych.

 

Kampania szczepień

 

Sytuacji nie poprawia kampania szczepień, która przez specjalistów uważana jest za zbyt powolną. Do tej pory pierwszą dawkę otrzymało prawie 20 mln osób, czyli 9,8 proc. populacji, a drugą 5,8 mln (2,7 proc.).

 

"Przy tak dużych potrzebach w kwestii szczepień jedynym sposobem skutecznego ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa jest narzucenie pełnego lockdownu, a nie tylko częściowych ograniczeń, obowiązujących w większości stanów" - powiedziała Ethel Maciel, profesorka uniwersytetu stanu Espirito Santo.

 

ZOBACZ: Media: administracja Trumpa naciskała na Brazylię, by nie przyjmowała Sputnika V

 

We wtorek Bolsonaro rozmawiał przez telefon z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem o zakupie, a następnie uruchomieniu w Brazylii produkcji szczepionki Sputnik V.

 

12 marca brazylijski rząd podpisał z Rosją umowę w sprawie zakupu do końca kwietnia 400 000 dawek szczepionki, dwóch milionów w maju i 7,6 miliona do końca czerwca.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie