W Brazylii wykryto nowy wariant koronawirusa, podobny do południowoafrykańskiego

Świat
W Brazylii wykryto nowy wariant koronawirusa, podobny do południowoafrykańskiego
PAP/EPA/Antonio Lacerda
Brazylia zmaga się obecnie z trzecią i najgorszą dotąd falą zakażeń koronawirusem

W mieście Socoraba w brazylijskim stanie Sao Paulo został wykryty nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, przypominający ten wykryty po raz pierwszy w RPA - poinformował w środę szef stanowego instytutu biomedycznego Butantan. Nowy wariant wykryto dotąd u jednego pacjenta.

Jak powiedział Dimas Covas, prezes instytutu należącego do władz stanu Sao Paulo, pacjent, u którego zdiagnozowano nowy typ koronawirusa, nie miał styczności z osobami zakażonymi wariantem B.1.351 z RPA, a charakterystyka stwierdzonego u niego wariantu wskazuje, że wyewoluował on z dominującego w Brazylii wariantu P.1, wykrytego po raz pierwszy w stolicy brazylijskiej Amazonii, Manaus.

 

ZOBACZ: Francja: lockdown zostanie rozszerzony na cały kraj

 

Obie odmiany cechują się większą zakaźnością i zjadliwością, przy czym szczep z RPA wykazuje większą odporność na opracowane dotąd szczepionki. Nowy brazylijski wariant został zidentyfikowany na razie tylko u jednego pacjenta, lecz trwają dalsze testy wśród osób, z którym pacjent miał kontakt.

 

Dramatyczna sytuacja w kraju

 

Brazylia zmaga się obecnie z trzecią i najgorszą dotąd falą zakażeń koronawirusem, która doprowadziła służbę zdrowia na skraj zapaści. We wtorek w całym kraju zmarło 3668 osób zakażonych koronawirusem, co jest najwyższą liczbą od początku pandemii. Według ekspertów WHO jest to wynik szerzenia się wariantu P.1, ale również karnawałowych imprez oraz "nieoptymalnych" środków walki z pandemią.

emi / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie