Grodzki: powinniśmy "otworzyć wrota" dla wszystkich, którzy chcą się zaszczepić

Polska
Grodzki: powinniśmy "otworzyć wrota" dla wszystkich, którzy chcą się zaszczepić
PAP/Wojciech Olkuśnik
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki

Zanosi się na to, że za chwilę szczepionek na COVID-19 będzie dużo i to jest ten moment, kiedy powinniśmy otworzyć wrota dla wszystkich chętnych: dla tych szczególnie zagrożonych i tych, którzy po prostu chcą się zaszczepić - powiedział w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu wystąpił na środowej konferencji prasowej razem z senatorami KO: szefową senackiej komisji zdrowia Beatą Małecką-Liberą, Agnieszką Gorgoń-Komor i Alicją Chybicką z okazji obchodzonego tego dnia Światowego Dnia Zdrowia. Zaznaczył, że to czas kiedy powinno się składać życzenia lekarzom i przedstawicielom innych zawodów medycznych, ale w czasie trwającej pandemii należą się im szczególne podziękowania i wyrazy wsparcia.

 

ZOBACZ: Szczepionki AstraZeneca. Przyjedzie o połowę mniej niż zapowiadano

 

Grodzki podkreślił, że teraz, gdy jesteśmy w stanie wojny z wirusem "rola tych, którzy są najbliżej obywateli - samorządowców, okazuje się większa niż przypuszczaliśmy". - Samorządy ratują obywateli. Oni mają zazwyczaj inne zadania, ale w tej chwili, kiedy hasło jest: "wszystkie ręce na pokład", samorządy zdają egzamin i wespół z rzeszami medyków starają się robić wszystko, abyśmy jak najszybciej wrócili do normalności - oświadczył.

 

"Zadaniem rządu jest zapewnić szczepionki"

 

Marszałek był pytany, czy jego zdaniem przyszedł czas, by otworzyć system szczepień dla wszystkich chętnych, czy też - jak dotąd robi to rząd - dopuszczać kolejne roczniki w kolejnych dniach.

 

- Umówimy się prosto: zadaniem rządu jest zapewnić szczepionki. Co prawda miały być od prezydenta (USA, Donalda) Trumpa - nie wyszło, miały być wcześniej - nie wyszło, ale już w styczniu mówiliśmy jako opozycja, jako KO, żeby ten system zorganizować tak, że rząd zapewnia szczepionki, a szczepią POZ-y i samorządy. Nie ma sensu wywarzać otwartych drzwi, wymyślać koła na nowo - powiedział Grodzki.

 

ZOBACZ: Szczepienia w Rzeszowie. "To dla PiS paliwo wyborcze"

 

Dodał, że "zanosi się", że za chwilę tych szczepionek będzie dużo. - I to jest ten moment, kiedy powinniśmy otworzyć wrota dla wszystkich - dla tych szczególnie zagrożonych, dla tych, którzy po prostu chcą się zaszczepić. I to jest zadanie rządu: zapewnijcie nam szczepionki, a samorządy i POZ resztę załatwią i w ciągu 15 tygodni zbudujemy odporność populacyjną - dodał marszałek Senatu.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie