Zamachowiec spod Kapitolu wspierał "Naród Islamu". Krytykował w sieci amerykański rząd

Świat
Zamachowiec spod Kapitolu wspierał "Naród Islamu". Krytykował w sieci amerykański rząd
PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Sprawcą piątkowego ataku na strażników Kapitolu był czarnoskóry 25-latek, który sympatyzował z Narodem Islamu, ruchem religijnym łączącym islam z promocją tzw. czarnej supremacji. Mężczyzna w sieci krytykował amerykański rząd.

Jeden strażnik Kapitolu zginął, a jeden jest ranny po staranowaniu w piątek przez samochód barykady w pobliżu Kongresu. Sprawca ataku wyszedł z pojazdu z nożem w ręku, został postrzelony i zmarł. Po zamachu w piątek po południu na ponad godzinę zamknięto Kongres.

 

W sprawie ataku trwa śledztwo. Wiadomo jednak, że sprawcą był 25-letni Noah Green, który urodził się w Wirginii Zachodniej i był zafascynowany radykalnym ruchem Afroamerykanów - Narodem Islamu.

 

W postach w mediach społecznościowych młody mężczyzna pisał, że "rząd USA to wróg numer jeden czarnoskórych". Twierdził, że włamywano się do jego domu, zatruwano mu jedzenie i przeprowadzano na nim operacje bez jego zgody. Uważał, że rząd próbuje "kontrolować jego umysł".

Niedawno stracił pracę

W grudniu Green chciał zmienić swoje imię na Noah Zaeem Muhammad, ale nie stawił się w urzędzie, by zakończyć proces. Był zafascynowany postaciami Malcolma X oraz Louisa Farrakhana, kontrowersyjnego przywódcy afroamerykańskiego. Twierdził, że Farrakhan jest Mesjaszem i uratował go "po strasznych nieszczęściach, których doznał prawdopodobnie ze strony CIA i FBI".

 

ZOBACZ: Stany Zjednoczone. Nawet 20 lat więzienia za atak na Kapitol. Zatrzymano już ponad 150 osób

 

Green był absolwentem finansów z Newport University w Newport News w Wirginii Zachodniej. Wyróżniał się w sporcie. Mieszkał w kilku stanach, a niedawno stracił pracę.

 

Na niecałe dwie godziny przed atakiem Green opublikował w sieci wpisy z linkami do przemówień Farrakhana.

Zginął strażnik

W ataku śmierć poniósł jeden ze strażników Kapitolu - William William F. Evans, który w służbie tej pracował od 18 lat. Drugi ranny strażnik przebywa w szpitalu, ale jego stan jest stabilny, a życie nie jest zagrożone.

 

ZOBACZ: USA: dwóch strażników Kapitolu pozwało Trumpa

 

Kongresmeni z obu partii są wstrząśnięci atakiem i dziękują straży Kapitolu za ich służbę. Prezydent Joe Biden powiedział, że ma "złamane serce" i nakazał opuszczenie flag do połowy masztu w Białym Domu. Koło Kongresu widać zwiększoną liczbę oddziałów Gwardii Narodowej

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie