Tajwan. Katastrofa kolejowa w pobliżu miasta Hualian. Niemal 50 zabitych

Świat
Tajwan. Katastrofa kolejowa w pobliżu miasta Hualian. Niemal 50 zabitych
AP
Wielu pasażerów wciąż jest uwięzionych w zniszczonym pociągu

Co najmniej 48 osób zginęło w katastrofie pociągu, który wykoleił się w piątek przed południem w pobliżu miasta Hualian na Tajwanie - poinformowało tamtejsze ministerstwo transportu. Rannych zostało kolejnych 117 pasażerów, w tym siedmiu ciężko. Według mediów, do wypadku mogła przyczynić się źle zaparkowana maszyna do robót ziemnych, która stoczyła się na wagony.

Do katastrofy doszło w piątek przed południem czasu lokalnego. Rozpędzony pociąg, wyjeżdżający z tunelu nieopodal miasta Hualian u podnóża Gór Tajwańskich, uderzył w ściany budowli.

 

Strażacy wstępnie poinformowali o wielu ofiarach - ich liczbę początkowo oszacowali na 36. Później zarząd kolei przekazał, że bilans wzrósł do co najmniej 48.

 

WIDEO: Akcja ratunkowa po katastrofie kolejowej na Tajwanie

  

 

"Nasze obserwacje wskazują, że jest wiele osób nie zdradzających żadnych oznak życia" - przekazała straż pożarna w specjalnym komunikacie. Ratownicy próbują dostać się do zakleszczonych pasażerów; zdaniem lokalnych mediów, ponad 70 osób wciąż jest zakleszczonych.

 

Media: na pociąg stoczyła się maszyna do ziemnych robót

 

W składzie było osiem wagonów, z czego drugi i trzeci jedynie wypadły z szyn, a czwarty oraz piąty zostały zniszczone. Pociągiem podróżowało łącznie około 350 pasażerów.

 

ZOBACZ: USA. Awaryjne lądowanie Boeinga 737 Max na lotnisku w Newark

 

Jak podała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), 120 strażaków jest na miejscu wypadku. CNA informuje, że przyczyną katastrofy było stoczenie się na pociąg źle zaparkowanej maszyny do robót ziemnych, która uderzając w pociąg za południowym wyjazdem z tunelu doprowadziła do uderzenia przez skład w ścianę tunelu.

 

Do wypadku doszło w czasie święta Qinming, w trakcie którego Tajwańczycy udają się na groby swoich bliskich. W tym okresie wielu Tajwańczyków podróżuje i odwiedza swoje rodziny.

 

Pociąg, który uległ katastrofie, obsługiwał połączenie na jednej z najpopularniejszych wśród turystów tras na Tajwanie.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie