Ponowne zakażenia koronawirusem mimo szczepień i przebytej choroby. "Zdarzają się takie przypadki"

Polska
Ponowne zakażenia koronawirusem mimo szczepień i przebytej choroby. "Zdarzają się takie przypadki"
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Przebycie choroby lub zaszczepienie nie zwalnia z przestrzegania zasad sanitarnych

Lekarze z Kędzierzyna-Koźla odnotowują coraz więcej przypadków osób chorujących na Covid-19 po raz drugi lub chorujących mimo zaszczepienia dwiema dawkami. Ponowne zakażenia nie są jednak tak niebezpieczne, jak pierwsze i zazwyczaj mają łagodniejszy przebieg.

Zdaniem lekarzy ponowne zakażenia lub choroba - mimo zaszczepienia - mogą mieć związek z mutacjami wirusa. Podkreślają jednak, że większość pacjentów chorujących po raz drugi ma zdecydowanie łagodniejszy przebieg niż za pierwszym razem. Takich przypadków jest więcej w czasie trzeciej fali niż w czasie drugiej. 

 

Zasada DDM 

 

- Nie są to częste przypadki, ale zdarzają się - zaznacza doktor Jacek Mazur, zastępca dyrektora ds. medycznych SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. Dodaje, że "wyciągamy z tego prosty wniosek, że przechorowanie czy zaszczepienie, bez względu na rodzaj szczepionki, nie chroni w 100 proc. przed kolejną infekcją".

 

WIDEO: Ponowne zakażenia i Covid-19 mimo szczepień?

  

Zaznacza także, że "te przypadki nie są tak ciężkie, ale są". 

 

ZOBACZ: Kanada zbuduje fabrykę szczepionek za mld dolarów. "Nie możemy polegać na dostawach"

 

- Trafiła do nas 96-latka, która chorowała w listopadzie, po czym została zaszczepiona i teraz trafiła do nas ponownie, ale nie tylko z powodu zakażenia - powiedział. Kobieta cierpi na inne schorzenia i nie tylko, jak informuje dyrektor, ponowne zachorowanie było powodem przyjęcia do szpitala.

 

Mazur przypomina, że przebycie choroby lub zaszczepienie nie powinno zwalniać z przestrzegania zasad sanitarnych. Wciąż wymagane jest noszenie maseczek, dystans i dezynfekcja. 

laf / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie