Polonijna śpiewaczka, Tajwanka i Chilijczyk nagrywają Gorzkie Żale. "Pojawił się nowojorski klimat"

Kultura
Polonijna śpiewaczka, Tajwanka i Chilijczyk nagrywają Gorzkie Żale. "Pojawił się nowojorski klimat"
W nowej aranżacji Gorzkie Żale zaśpiewa Małgorzata Staniszewska

Polonijna śpiewaczka Małgorzata Staniszewska przygotowała oryginalne nagranie nabożeństwa Gorzkich Żali w stylu łączącym jazz i muzykę pop. Projekt powstał z inicjatywy polskiego konsulatu w Nowym Jorku.

Staniszewska podkreśliła, że piękno utworu zaintrygowało towarzyszących jej muzyków: amerykańskiego pianistę, chilijskiego kontrabasistę oraz Tajwankę grającą na tzw. przeszkadzajkach. Artystka zrobiła aranżację utworu i poprosiła swój zespół, Margo Ensemble, o zagranie w sposób minimalistyczny z wpływami jazzu. Jej zdaniem w utworze pojawił się nowojorski klimat.

Gorzkie Żale: dały możliwość swingowania

„Nie jest to wykonanie stricte jazzowe, ale łączące się też ze stylem pop. Bardziej to harmonizowało z oryginalną melodią i dało możliwość swingowania” - wyjaśniła Staniszewska.

 

Dodała, że zna Gorzkie Żale od dziecka. Ukończyła studia wokalne w Polsce i USA, często wykonuje muzykę sakralną. Pracuje też jako dyrektor muzyczny w kościele.

 

Zaczynamy odliczanie 3️⃣...2️⃣...1️⃣... ❗️Premiera specjalnego, wielkopostnego muzycznego wideo ✝️"Gorzkie żale" już w...

Opublikowany przez Consulate General of Poland in New York Czwartek, 1 kwietnia 2021

 

- Szczególnym wyzwaniem było dla mnie zachowanie piękna utworu o męce Pana Jezusa. Skupiłam się nad tym jak oddać Jego ból. Niektóre części Gorzkich Żali mają po 10 zwrotek. Ponieważ jest to taka sama melodia, dla urozmaicenia starałam się modulować głosem i zmieniać dynamikę – tłumaczyła.

Zakorzeniony w kulturze muzycznej

Konsul generalny RP Adrian Kubicki zwrócił uwagę, że około 20-minutowy utwór nawiązujący do tradycji religijnej jest zarazem piękny i głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze muzycznej.

 

- Gorzkie Żale, które są oczywiście utworem sakralnym, wykonane w konsulacie przez polską wokalistkę przy akompaniamencie instrumentów innych niż organy, przez muzyków jazzowych stały się niezwykle ciekawe. Przypomną Polonii nieznany raczej za granicą utwór. Katolicy przeżyją to przy końcu Wielkiego Postu w religijny sposób. Dla innych stanie się okazją do zadumy w atmosferze polskiej kultury – przewidywał Kubicki.

 

ZOBACZ: Papież wzywa do modlitwy, w tle seniorzy grają jazz. "Naród, który nie dba o dziadków, nie ma przyszłości"

 

Wyraził nadzieję, że projekt będzie przyczynkiem do popularyzacji polskiej kultury. Jak dodał, profesjonalne nagranie na wideo było możliwe przy współpracy z zespołem muzycznym „Dzieci PRL-u”.

 

Emisja Gorzkich Żali rozpocznie się w piątek po południu lokalnego czasu. Będzie dostępna także w Polsce w mediach społecznościowych, na platformie YouTube z linkami do Twittera i Facebooka konsulatu.

 

Gorzkie Żale to zbiór pieśni o Męce Pańskiej śpiewanych podczas Wielkiego Postu w ramach nabożeństwa pasyjnego.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie