Szczepionka firmy AstraZeneca zmieniła nazwę

Technologie
Szczepionka firmy AstraZeneca zmieniła nazwę
PAP/EPA/TOMS KALNINS
Vaxzevria - nowa nazwa szczepionki AstraZeneca

Firma farmaceutyczna AstraZeneca ogłosiła, że szczepionka na koronawirusa, którą opracowała wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego, ma nową nazwę - Vaxzevria. Skład preparatu pozostaje bez zmian. Oprócz nazwy, zmienią się etykiety i opakowania.

Jak poinformowało "The Brussels Times", Europejska Agencja Leków (EMA) zaakceptowała zmianę nazwy szczepionki 25 marca.

 

Szczepionka firmy AstraZeneca została zarejestrowana w Unii Europejskiej 29 stycznia, po tym jak EMA oceniła dane z badań klinicznych tej szczepionki i zaleciła jej użycie do szczepienia przeciw COVID-19.

 

W połowie marca rządy wielu krajów zaprzestały szczepień preparatem firmy AstraZeneca w związku z podejrzeniami, że zgłaszane przypadki zakrzepów krwi mogą być rzadkim efektem ubocznym szczepionki. Europejska Agencja Leków oceniła, że dostępne dane nie potwierdzają związku między szczepieniami a występowaniem zakrzepów i zaleciła dalsze używanie substancji.

 

ZOBACZ: Prof. Flisiak o stosowaniu amantadyny: to przestępstwo

 

Jak pisze tygodnik "Der Spiegel", aktualne informacje na temat szczepień preparatem firmy AstraZeneca i rzadkich przypadków niebezpiecznych zakrzepów pokazują, że dotykają one głównie młodsze kobiety.

 

Instytut Paula Ehrlicha (PEI) ogłosił we wtorek, że do 29 marca zgłoszono w Niemczech 31 przypadków zakrzepicy zatok żylnych mózgu po szczepieniu przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca, w 19 przypadkach odnotowano również małopłytkowość, a dziewięć osób zmarło. Według PEI dotkniętych tą przypadłością było dwóch mężczyzn i 29 kobiet. Kobiety mają od 20 do 63 lat, ah mężczyźni - 36 i 57 lat.

zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie