Chcesz zostać astronautą? Ruszyła rekrutacja Europejskiej Agencji Kosmicznej

Świat
Chcesz zostać astronautą? Ruszyła rekrutacja Europejskiej Agencji Kosmicznej
YouTube/ESA
Europejscy astronauci mają m.in możliwość podróży na Międzynarodową Stację Kosmiczną

W środę, po 11 latach przerwy, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozpoczęła rekrutację na stanowisko astronauty. To jeden z najbardziej obleganych zawodów świata pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce. Do rozpoczętej w ubiegłym roku rekrutacji NASA zaaplikowało ponad 12 tysięcy osób.

Rekrutacja na "unijnego astronautę" rozpoczęła się w środę 31 marca, ostatni raz ESA poszukiwała nowych pracowników w 2010 roku. 

 

ESA potrzebuje nowych astronautów w związku z rozwojem organizacji. - Europa zajmuje centralne miejsce w centrum badań kosmicznych. Aby zajść dalej niż kiedykolwiek wcześniej, musimy spojrzeć szerzej niż kiedykolwiek wcześniej - mówił Jan Wörner dyrektor generalny ESA.

 

 

Do przystąpienia do ESA dyrektor zachęca głównie kobiety, chcąc zwiększyć ich udział w projektach. 

 

Jak zostać astronautą?

 

Agencja określa minimalne wymagania jakie trzeba spełnić, by móc zgłosić chęć przystąpienia do ESA. Wszystkie zasady i formularz zgłoszeniowy dostępne są na oficjalnej stornie internetowej Agencji. 

 

Osoby chcące spróbować swoich sił w tym zawodzie będą mogły składać aplikacje poprzez stronę karier ESA (https://www.esa.int/About_Us/Careers_at_ESA). Można na niej znaleźć także inne rekrutacje prowadzone aktualnie przez agencję kosmiczną.

 

ZOBACZ: Europejska Agencja Kosmiczna szuka astronautów. Podano wysokość zarobków

 

- Najważniejszym krokiem jest to, że zamierzasz złożyć wniosek - mówi Thomas Pesqueta, zrekrutowany w poprzednim naborze. - Może jedna osoba na tysiąc zostanie wybrana, ale to, że można się zgłosić to szansa jedna na milion. Więc proszę, proszę, proszę - aplikuj, aplikuj, aplikuj - zachęcał. 

 

 

Pesqueta ma wystartować na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach swojej drugiej już misji, w ramach projektu "Alpha" 22 kwietnia 2021 r.

 

Nabór będzie trwać do 28 maja 2021 roku. ESA obiecuje sprawdzić wszystkie zgłoszenia i dokonać z nich sześcioetapowej selekcji. Proces zakończy się w październiku 2022 roku.

 

Europejscy astronauci 

 

W 1998 roku kraje członkowskie ESA biorące udział w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zdecydowały się połączyć swoje zespoły astronautów z istniejącym zespołem ESA i utworzono Europejski Korpus Astronautów.

 

Proces integracji ukończono w 2002 roku. Aktualnie korpus astronautów liczy siedmioro aktywnych członków z Danii, Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Wybrano ich w maju 2009 roku po trwającym rok procesie rekrutacji. Szóstka astronautów ukończyła trening we wrześniu 2009 r., a siódmy formalnie dołączył do zespołu w lipcu 2015 r., kończąc treningi w 2018 r.

 

ZOBACZ: NASA zbuduje dwie stacje kosmiczne. Jedną na orbicie Ziemi, a drugą obok Księżyca

 

Zawód astronauty to jeden z najbardziej obleganych zawodów pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce. Na przykład do rozpoczętej w ubiegłym roku rekrutacji NASA zaaplikowało ponad 12 tysięcy osób.

laf/ml/ / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie