"To papuga USA". Siostra Kim Dzong Una krytykuje prezydenta Korei Płd.

Świat
"To papuga USA". Siostra Kim Dzong Una krytykuje prezydenta Korei Płd.
PAP/EPA/KCNA
Korea Północna wystrzeliła w ubiegły czwartek do Morza Japońskiego dwa pociski

Siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una skrytykowała we wtorek prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina za potępienie najnowszej próby rakietowej Pjongjangu. W komunikacie określiła go jako "papugę wychowaną przez Amerykę" i powtarzającą jej "gangsterską logikę".

Kim Jo Dzong zarzuciła Munowi, że próby południowokoreańskich rakiet nazywał wysiłkiem na rzecz pokoju i dialogu na Półwyspie Koreańskim, a testy północnokoreańskie określa jako niepożądane dla budowania nastroju sprzyjającego negocjacjom.

 

ZOBACZ: Zniknął dwa lata temu we Włoszech. Dyplomata z Korei Północnej odnaleziony

 

"Trudno nam wyrazić nasze zdumienie jego bezwstydnością (...) Nie może mieć pretensji, gdy jest chwalony za bycie papugą wychowaną przez Amerykę" - napisała Kim w komunikacie opublikowanym przez oficjalną agencję prasową KCNA.

 

Siostra północnokoreańskiego dyktatora zarzuciła również władzom w Seulu "nielogiczne i bezczelne" zachowanie, które porównała do "gangsterskiej logiki USA". Jej zdaniem Waszyngton chce pozbawić Pjongjang prawa do samoobrony.

 

Wystrzelone pociski

 

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia wyraziło "silne zaniepokojenie" komentarzami Kim i zaapelowało do Pjongjangu o szacunek - podała agencja Yonhap.

 

ZOBACZ: Rosną wpływy siostry Kim Dzong Una. Chce zerwać kontakty z Koreą Płd.

 

Korea Północna wystrzeliła w ubiegły czwartek do Morza Japońskiego dwa pociski, najprawdopodobniej pociski balistyczne krótkiego zasięgu, co spotkało się z potępieniem ze strony Korei Południowej, Japonii i USA. Północnokoreańska agencja KCNA informowała później, że był to test "nowo opracowanego taktycznego pocisku kierowanego".

 

Była to pierwsza próba rakiet balistycznych Korei Płn. od blisko roku i pierwsza, odkąd prezydentem USA został Joe Biden. Rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ zakazują Pjongjangowi testów pocisków balistycznych.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie