Śląsk. Koronawirus. Pacjenci przewożeni do innego województwa

Polska
Śląsk. Koronawirus. Pacjenci przewożeni do innego województwa
PAP/EPA/Daniel Marenco
"Przekraczamy pułap 80 proc. zajętych łóżek szpitalnych"

Najgorsza sytuacja pod względem zajętych łóżek szpitalnych jest na Śląsku, Dolnym Śląsku, Mazowszu i w woj. świętokrzyskim – przekazał w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że na Śląsku trwa relokacja niektórych pacjentów do woj. opolskiego.

Rzecznik resortu zdrowia na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że najgorsza sytuacja pod względem zajętych łóżek szpitalnych jest na Śląsku, Dolnym Śląsku, Mazowszu i w woj. świętokrzyskim.

 

- Tutaj przekraczamy pułap 80 proc. zajętych łóżek szpitalnych – przekazał Andrusiewicz.

"Możliwy transport lotniczy"

Przyznał jednocześnie, że "dość trudna sytuacja jest w województwie śląskim". - Tutaj, tak jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, odbywa się już w tej chwili relokacja pacjentów, którzy trafiają na SOR-y w województwie śląskim. W tej chwili pacjenci przewożeni są karetkami pogotowia na teren województwa opolskiego – powiedział rzecznik.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 29 marca

 

Dodał, że na razie do przewożenia pacjentów wykorzystywany jest transport kołowy. - Ale oczywiście przygotowujemy też rozwiązanie przemieszczania pacjentów ze szpitala, który dzisiaj się otwiera na lotnisku w Pyrzowicach (woj. śląskie) i za pomocą transportu lotniczego przewożenie pacjentów do innych, dalszych regionów. Na razie jeszcze ten transport lotniczy nie jest konieczny, ale jeśli byłby konieczny, to jesteśmy w stanie w granicach 40 osób dziennie przewieźć transportem lotniczym do szpitali zlokalizowanych w innych województwach– zapewnił rzecznik MZ.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie