Wrocław. Korupcja w szkole wojskowej? Łapówką miał być opiekacz do chleba

Polska
Wrocław. Korupcja w szkole wojskowej? Łapówką miał być opiekacz do chleba
CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Żandarmeria Wojskowa zatrzymały oficera Wojska Polskiego, byłego żołnierza i pięciu przedsiębiorców z branży gastronomicznej w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy przetargach dla wojska. Podejrzani mieli informować firmy, jakie oferty powinny złożyć, aby wygrać przetarg. Zdaniem śledczych, w zamian przyjmowali prezenty, np. opiekacz do chleba.

Wydział komunikacji społecznej Biura potwierdził, że funkcjonariusze z wrocławskiej delegatury CBA współdziałając z ŻW we Wrocławiu zatrzymali ich na terenie województw dolnośląskiego i lubuskiego. Przeprowadzono też przeszukania w ośmiu lokalizacjach - miejscach pracy i mieszkaniach zatrzymanych.

 

Podejrzane zamówienia

 

Sprawa dotyczy możliwych przestępstw przy planowaniu i realizacji w latach 2018-19 zamówień publicznych przez żołnierzy Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz współdziałających z nimi cywilów. Śledztwo CBA nadzorowane jest przez wydział wojskowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

 

Śledczy badają podejrzane zamówienia publiczne, których wartość przekracza 10 mln zł m.in. na zakup środków spożywczych, sprzętu i usług na potrzeby armii.

 

ZOBACZ: Afera melioracyjna. Funkcjonariusze CBA przeszukali dziewięć lokalizacji w tym siedzibę PZPN

 

Zdaniem śledczych, podczas przygotowania i realizacji zamówień publicznych w tych latach doszło do szeregu przestępstw: niedopełnienia obowiązków służbowych, wejścia w porozumienie z innymi osobami w związku z prowadzonymi przetargami, bezprawnego ujawniania informacji o planowanych i prowadzonych przetargach, ale też składania fałszywych oświadczeń i przyjmowania korzyści majątkowych za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa.

 

Jak przekazała "Gazeta Wrocławska", zatrzymani wojskowi mieli nie przyjmować gotówki, lecz upominki. Jednym z nich był opiekacz do chleba.

 

Zatrzymano 7 osób

 

Wszystkie siedem zatrzymanych osób dowieziono do poznańskiej prokuratury okręgowej, gdzie postawiono im zarzuty. Na wniosek prokuratora sąd wobec wojskowych – byłego i obecnego - zdecydował o areszcie. Pięciu przedsiębiorcom prokurator wyznaczył poręczenia majątkowe i zdecydował o zakazie opuszczania kraju, kontaktowania z innymi podejrzanymi oraz o dozorze policyjnym – wynika z informacji PAP.

 

Wydział komunikacji społecznej CBA zaznaczył, że to nowe śledztwo Biura i pierwsze zatrzymania w tej sprawie.

pgo/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie