Dwa wolne respiratory na Mazowszu? Rzeczniczka wojewody wyjaśnia

Polska
Dwa wolne respiratory na Mazowszu? Rzeczniczka wojewody wyjaśnia
Polsat News
- Na Mazowszu jest 496 respiratorów. 494 respiratory są zajęte - powiedział w programie "Śniadanie w Polsat News i Interii" poseł Lewicy Adrian Zandberg.

Coraz trudniejsza sytuacja na Mazowszu. W niedzielę zajętych było 496 respiratorów, o dwa więcej niż oficjalnie wyznaczona liczba 494 maszyn dla chorych na COVID-19. - Sytuacja jest krytyczna - powiedział w programie "Śniadanie w Polsat News i Interii" poseł Lewicy Adrian Zandberg. Jego zdaniem konieczne jest "bardzo mocne, szybkie, punktowe zaostrzenie restrykcji". "Inaczej będzie tragedia".

Krytyczna sytuacja na Mazowszu. Wojewoda poinformował na swojej stronie, że z 496 urządzeń zostały tylko dwa wolne, czekające na ciężkie przypadki COVID-19. Rzeczniczka wojewody mazowieckiego wyjaśniła polsatnews.pl, dlaczego tak się stało.

 

Chorych więcej niż wyznaczonych maszyn

 

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego poinformowała Polsat News, że na Mazowszu jest dostępnych ogółem około półtora tysiąca respiratorów.

 

- Na Mazowszu jest ogółem około 1500 respiratorów. Do walki z COVID-19 przeznaczone są 494 urządzenia. Już w piątek przez pacjentów covidowych było jednak zajętych 496 respiratorów - mówiła w Polsat News Ewa Filipowicz.

 

W niedzielę poinformowała o zwiększeniu liczby dostępnych maszyn do 515. Ok. godziny 14:00 chorzy na COVID-19 zajmowali na Mazowszu 502 respiratory. Ewa Filipowicz wyjaśniła, że liczba wszystkich respiratorów na Mazowszu w kilkudziesięciu szpitalach, w tym w lecznicach tymczasowych, wynosi obecnie 1748. Dostępnych dla pacjentów z COVID-19 łóżek było ogółem 5152, z czego zajętych było 4474 miejsc.

 

Jak stwierdziła rzeczniczka, wojewoda na bieżąco podejmuje decyzje o przekazaniu kolejnych urządzeń na potrzeby pacjentów z ciężkim przebiegiem koronawirusa.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Będą obowiązkowe testy dla kierowców przyjeżdżających ciężarówek

 

W informacji widocznej w niedziele przed południem na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego liczba dostępnych maszyn mogła nie odpowiadać rzeczywistej liczbie zadeklarowanych urządzeń.

 

- Statystyka nie nadąża za rzeczywistością. Szpitale muszą raportować wdrażanie decyzji wojewody, być może w dwóch, trzech szpitalach jeszcze tego nie zrobiono - powiedziała polsatnews.pl Ewa Filipowicz.

 

- Każdy szpital ma obowiązek ratować życie w każdej sytuacji. Dlatego, kiedy np. pogorszył się stan pacjenta leżącego pod tlenem w którymś ze szpitali, mógł on zostać położony na łóżku respiratorowym, które w statystyce nie było jeszcze wykazane, jako przeznaczone przez wojewodę dla chorych na COVID-19 - odniosła się rzeczniczka wojewody do informacji widocznej na stronach wojewody, która mówiła, że zajętych łóżek było o dwa więcej, niż wyznaczonych dla ciężko chorujących na koronawirusa. 

 

Mazowiecki Urząd Wojewódzki podał, że w regionie zostały dwa wolne respiratory.Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Mazowiecki Urząd Wojewódzki podał, że w regionie zostały dwa wolne respiratory.

 

Zandberg: albo restrykcje, albo tragedia

 

- Na Mazowszu jest 496 respiratorów. 494 respiratory są zajęte. Jeżeli ktoś ma złudzenia, że jakaś debata jest sposobem na to, żeby jutro nie znaleźć się w sytuacji, kiedy dla ludzi respiratorów zabraknie, to ma złudzenia - powiedział w niedzielę w programie "Śniadanie w Polsat News i Interii" poseł Lewicy Adrian Zandberg.

 

- Jedyne, co jest dziś możliwe w tym momencie, tu i teraz, to bardzo mocne, szybkie, punktowe zaostrzenie restrykcji, bo inaczej będzie tragedia - powiedział polityk Lewicy.

 

 

- Jesteśmy w sytuacji krytycznej. Teraz, w tym momencie, stoimy przed wyborem: albo mniejsze obostrzenia dłużej, albo silniejsze, krócej - sugerował poseł Lewicy. 

 

ZOBACZ: Potrzebna debata o przeciwdziałaniu pandemii - politycy w "Śniadaniu w Polsat News i Interii"

 

- Jestem przekonany, że lepsze na dłuższą metę dla społeczeństwa i gospodarki są silniejsze zdecydowane działania, które będą mogły potrwać krócej, dając nadzieję na szybszy powrót do normalności - mówił Zandberg na antenie Polsat News.

 

WIDEO - Adrian Zandberg w "Śniadaniu w Polsat News i Interii": sytuacja jest krytyczna

  

Radny KO: co z miejscami w Szpitalu Narodowym?

 

Stołeczny radny Paweł Lech radny klubu Koalicji Obywatelskiej Przewodniczący Komisji Zdrowia w Radzie miasta stołecznego Warszawy, przypomniał na Twitterze, że "Co najmniej od miesiąca było wiadomo, że będzie bardzo duża trzecia fala zachorowań".

 

ZOBACZ: Prezes IPAG: prognozy gospodarcze na ten rok trzeba będzie zrewidować

 

Lech zapytał, czy chorzy doczekają się uruchomienia kolejnych miejsc na Stadionie Narodowym, gdzie docelowo minister zdrowia zapowiedział 1200 miejsc. 

 

 

W dwa dni zajęte prawie wszystkie respiratory

 

W piątek Mazowiecki Urząd Wojewódzki przekazał, że na 5168 łóżek dla pacjentów z COVID-19 zajętych było 4341. Oznacza to, że 827 miejsc było wolnych. Z kolei na 496 respiratorów, w użyciu było 478 urządzeń. W piątek na Mazowszu wolnych było jeszcze 18 respiratorów.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 28 marca

 

Mamy 29 tys. 253 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa - przekazało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 36 osób, z powodu współistnienia wirusa SARS-CoV-2 z innymi schorzeniami zmarło 95 osób. W sumie nie żyje 131 osób. Liczba wszystkich zakażonych wzrosła do 2 mln 250 tys. 991, a zmarłych do 51 tys. 884. W ciągu doby wyzdrowiało 23 tys. 854 zainfekowanych.

hlk/sgo/Polsatnews.pl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie