"Czy to wystarczająco patriotyczne?". Nagranie byłego żołnierza hitem w sieci

Świat
"Czy to wystarczająco patriotyczne?". Nagranie byłego żołnierza hitem w sieci
AP
W wielu miastach USA odbywają się protesty pod hasłem #stopasianhate

Były żołnierz pochodzenia azjatyckiego podniósł koszulkę i pokazał blizny, które zostały mu po służbie w amerykańskiej armii. - Czy to wystarczając patriotyczne? - pytał Lee Wong podczas dyskusji o rasizmie wobec Azjatów. Nagranie 69-latka robi furorę w sieci.

69-letni Lee Wong podczas posiedzenia rady miejskiej w West Chester w Ohio przemawiał na temat rasizmu.


Przyznał, że jako osoba pochodzenia azjatyckiego często spotykał się z dyskryminacją. Kwestionowano jego lojalność wobec USA oraz sugerowano, że wygląda "niewystarczająco amerykańsko".

 

ZOBACZ: Chiny oskarżają Australię o rasizm, zbrodnie wojenne i ludobójstwo


W pewnym momencie mężczyzna rozpiął koszulę. - Pokażę wam, jak wyglądają pytania o patriotyzm - powiedział i podniósł bluzkę do góry. Na klatce piersiowej miał duże blizny.


- Oto mój dowód. To zostało mi po służbie w armii USA. Czy to wystarczająco patriotyczne? - zapytał.

 


Zebranym przypomniał, że konstytucja Stanów Zjednoczonych mówi, że wszyscy ludzie są równi.


Wong przeprowadził się do USA pod koniec lat sześćdziesiątych. 20 lat służył w amii amerykańskiej.


Nagranie z wystąpieniem Wonga stało się wiralem w mediach społecznościowych. Wiele osób używa hashtagu #StopAsianHate.


Tysiące Amerykanów pochodzenia azjatyckiego zgłosiło w ostatnich miesiącach brutalne ataki lub przestępstwa z nienawiści. Często są one związane z retoryką, która obwinia Azjatów za rozprzestrzenianie się Covid-19.


Atak w Atlancie


Prezydent Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris potępili w czasie wizyty w Atlancie narastającą falę przestępstw na tle uprzedzeń rasowych. Wyrazili solidarność z Amerykanami pochodzenia azjatyckiego.


W ubiegłym tygodniu biały napastnik zastrzelił w Atlancie 8 osób, w tym 6 kobiet pochodzenia azjatyckiego. Fala przestępstw na tle nienawiści z pobudek rasowych w USA nasiliła się - jak zauważają media - w okresie pandemii.


Harris, która sama jest pochodzenia azjatyckiego i pierwszą wiceprezydent w historii USA z takimi korzeniami, mówiła o długiej historii rasizmu w Stanach Zjednoczonych.

 

ZOBACZ: USA, Atlanta. Strzelaniny w salonach masażu. Nie żyje 8 osób


21-letniemu białemu mężczyźnie przedstawiono zarzut dokonania serii zabójstw w trzech salonach masażu w Atlancie i okolicach.


Śledczy podejrzewają, że dokonał on tych zabójstw z powodu "frustracji seksualnej". Jednak lokalni politycy i aktywiści ruchu na rzecz praw obywatelskich podejrzewają, że przynajmniej częściowo kierował się uprzedzeniami rasowymi.

prz/ BBC,/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie