Wielki program zdrowotny. Propozycja PO

Polska
Wielki program zdrowotny. Propozycja PO
PAP/Radek Pietruszka
Lider PO Borys Budka

Stworzenie sieci stu szpitali oraz przeprowadzenie powszechnych badań zdrowia Polaków - to propozycje, które składają się na nowy "pakiet zdrowotny" PO i KO. Chcemy zaproponować wielki program zdrowotny, który stanie się elementem zdrowego społeczeństwa - podkreślał w sobotę lider PO Borys Budka.

Lider PO zaprezentował w sobotę pakiet propozycji na rzecz reformy służby zdrowia. - Chcemy wam zaproponować coś, czego w powojennej historii nie było - wielki program zdrowotny, który stanie się elementem zdrowego społeczeństwa. Uzdrowimy Polskę - zadeklarował Budka.

 

"Polska stała się niechlubnym liderem w Europie"

 

Jak podkreślił, aby tego dokonać należy przede wszystkim wyeliminować chaos panujący w służbie zdrowia. - Niestety w ostatnich dniach, miesiącach Polska stała się niechlubnym liderem w Europie. Trzeba to zmienić - przekonywał szef Platformy.

 

ZOBACZ: "Z każdą podana dawką szczepionki jesteśmy bliżej zniesienia obostrzeń"

 

Przypomniał, że do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 50 tysięcy osób. - Co więcej - nie tylko chodzi o ludzi, którzy przegrali walkę z tą chorobą; chodzi również o tych, którzy nie mieli szansy na to, by znaleźć się w systemie ochrony zdrowia, dlatego że nie było dla nich miejsca w polskich placówkach - mówił lider PO.

 

Propozycje PO

 

Na nowy pakiet zdrowotny PO i Koalicji Obywatelskiej składa się m.in. propozycja sporządzenia "bilansu zdrowotnego Polaków". Budka argumentował, że z powodu niewydolności systemu ochrony zdrowia wielu Polaków nie było w stanie dostać się do lekarza. - Ważna jest diagnoza. Tak, przebadamy wszystkich Polaków - począwszy od tych najmniejszych, najmłodszych, poprzez dorosłych, a skończywszy na seniorach - zapowiedział polityk.

 

Szef PO obiecał też stworzenie "sieci stu szpitali bezlimitowych". W Placówkach tych - jak mówił - leczeni byliby ci, których zdiagnozowano wcześniej w ramach "bilansu zdrowotnego Polaków".

 

Budka przyznał, że realizacja programu zdrowotnego to koszt około 100 miliardów złotych. Środki te - według niego - mogłyby pochodzić m.in. z Krajowego Planu Odbudowy, zysków wypracowanych przez Narodowy Bank Polski i spółki skarbu państwa, a także z likwidacji niektórych "absurdalnych" - zdaniem Budki - wydatków budżetowych (np. dotacji na przedsięwzięcia o. Tadeusza Rydzyka czy dla TVP) i inwestycji typu budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie