Premier spotkał się z wojewodami. Będą nowe obostrzenia?

Polska
Premier spotkał się z wojewodami. Będą nowe obostrzenia?
Daniel Gnap/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki

Zakończyło się spotkanie premiera i ministrów Adama Niedzielskiego oraz Pawła Szefernakera z wojewodami. - Dzisiaj mamy dzień, w którym weszły przepisy i obostrzenia, które zostały ogłoszone i na tym etapie nie planujemy na razie żadnych modyfikacji - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

W sobotę w całym kraju wchodzą w życie nowe obostrzenia epidemiczne. Zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Obowiązują też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. Dotychczasowe ograniczenia zostały przedłużone.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów nowe obostrzenia będą obowiązywać od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia.

 

"Nie mówimy w tej chwili o żadnym zaostrzaniu przepisów"

 

- W tej chwili żadnego wariantu nie jesteśmy w stanie wykluczyć. Natomiast bierzmy pod uwagę, że to dzisiaj weszły nowe przepisy, jeśli chodzi o zasady bezpieczeństwa. W związku z tym, przede wszystkim do nich należy się zastosować - mówił Müller.

 

Odnosząc się do słów prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy Rady Medycznej przy premierze, że w każdej chwili Polska może być zamknięta, Müller zauważył, że ze strony epidemiologów padają postulaty dalej idące niż obecne restrykcje, jednocześnie część z nich uważa, że istniejące obostrzenia są wystarczające.

 

- Nie mówimy w tej chwili o zaostrzaniu przepisów. (...) W tej chwili musimy się stosować do obecnych obostrzeń i ograniczać do minimum kontakty społeczne - stwierdził.

 

Pytany, czy prowadzone są prace nad ustawą wprowadzającą godzinę policyjną, rzecznik rządu odparł, że na razie nie ma takich prac. "- Natomiast przepisy dotyczące stanów nadzwyczajnych istnieją w przepisach prawa, więc żaden wariant nie jest wykluczony. Jeszcze raz podkreślę, dzisiaj weszły w życie przepisy, które obowiązują przez najbliższe dwa tygodnie. Jeślibyśmy je w pełni egzekwowali jako obywatele, np. limity osób w sklepach, na spotkaniach, te obostrzenia byłyby wystarczające. Liczę, że faktycznie tak się stanie - powiedział. 

 

WIDEO: Rzecznik rządu Piotr Müller w Polsat News

  

 

Spotkanie z wojewodami

 

"Od 10:30 trwa odprawa premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów Adama Niedzielskego i Pawła Szefernakera ze wszystkimi wojewodami. Raport dotyczący sytuacji epidemicznej w każdym województwie. W szczególności w zakresie zabezpieczenia właściwej opieki medycznej" - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

 

 

W szpitalach przebywa 28 574 chorych na COVID-19, czyli 795 więcej niż poprzedniej doby – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Terapii respiratorowej wymaga 2 823 chorych, o 93 więcej niż dzień wcześniej.

 

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 37 961 łóżek i 3 653 respiratorów. Wolnych pozostaje 9 387 łóżek i 830 respiratorów.

 

"Z każdą podana dawką szczepionki jesteśmy bliżej zniesienia obostrzeń"

 

Premier w opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych wpisie ocenił, że sytuacja jest trudna. "Państwo polskie rzuciło wszystkie środki, siły i odwody do ratowania zdrowia i życia Polaków. Ponieśliśmy olbrzymie koszty w wielu dziedzinach. Zjednoczymy się w tym kluczowym momencie i wspomóżmy wysiłki wszystkich służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo" - napisał.

 

ZOBACZ: Plan rządu na transport pacjentów. "Będą użyte śmigłowce wojskowe"

 

"Rok temu jako broń mieliśmy wyłącznie dyscyplinę i solidarność - dziś stoi za nami także nauka" - podkreślił. "Z każdą podana dawką szczepionki jesteśmy bliżej zniesienia obostrzeń. Nie zmarnujmy tej wielkiej szansy. Zostańmy w domach" - zaapelował Mateusz Morawiecki.Jak poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia, badania laboratoryjne potwierdziły ostatniej doby 31 757 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; zmarło 448 osób. 

 

pgo / PAP / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie