Wiceminister Marcin Warchoł bez maseczki. Rzecznik rządu komentuje

Polska
Wiceminister Marcin Warchoł bez maseczki. Rzecznik rządu komentuje
Twitter/Marcin Warchoł
Rzecznik rządu odniósł się do wystąpień wiceministra sprawiedliwości bez maseczki

- Dla mnie to zachowanie pana wiceministra jest zaskakujące. Wstyd mi, że tak się może zachowywać wiceminister w naszym rządzie - mówił rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do wystąpień w miejscach publicznych bez maseczki wiceministra sprawiedliwości, kandydata Solidarnej Polski na prezydenta Rzeszowa Marcina Warchoła.

W sobotę Marcin Warchoł zbierał podpisy pod swoją kandydaturą m.in. przy Placu Wolności w Rzeszowie. Na nagraniach i zdjęciach widać, że mimo przebywania w miejscu publicznym, kandydat na prezydenta nie ma na twarzy maseczki.

 

"Marcinie, powiedz, gdzie jutro będziesz zbierał podpisy? Będziesz miał okazje sam złożyć podpis na mandacie. Dla policji pytam" - napisał na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

 

"Byłem w parku, na terenach zielonych nie potrzeba. Biorąc jednak pod uwagę ciężka sytuacje COVIDowa i obostrzenia, będę prowadził kampanie wyłącznie w maseczce" - odpowiedział Warchoł.

 

 

W jednym z kolejnych komentarzy Warchoł zapewnił, że będzie od tej pory nosił maseczkę w każdym miejscu publicznym.

 

Podczas konferencji prasowej o wiceministra Warchoła został zapytany rzecznik rządu.

 

- Dla mnie to zachowanie pana wiceministra jest zaskakujące. Wstyd mi, że tak się może zachowywać wiceminister w naszym rządzie. Mamy bardzo trudna sytuację epidemiczną i zasłanianie się mówieniem o tym, że nie nosił maseczki, bo był w parku, uważam, że taka postawa w takich okolicznościach nie przystoi - odpowiedział Müller.

 

ZOBACZ: Ryszard Terlecki o kandydaturze Marcina Warchoła na prezydenta Rzeszowa: zaskoczyła nas i zirytowała

 

- Apeluję, by w sposób rzetelny wypełnial obowiązki a nawet z nadmiarem w tych okolicznościach epidemicznych. Nic się złego nie stanie, jeśli będzie nosił maseczkę w każdym publicznym miejscu - podkreślił.

 

"Nie ma obowiązku"

 

W sobotę wieczorem oświadczenie w związku z "informacjami medialnymi, iż kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa Marcin Warchoł nie miał założonej maseczki", wydał jego sztab wyborczy.

 

Podkreślono, że zgodnie z rozporządzeniem rządu z 19 marca 2021 roku na terenie parku i zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży, nie ma obowiązku noszenia maseczki.

 

"Niezależnie od powyższego kandydat zobowiązuje się nosić maseczkę również w miejscach publicznych, gdzie nie ma takiego obowiązku" - napisano.

 

Sztab wyborczy Warchoła wyraził jednocześnie oczekiwanie, że te same zasady będą obejmowały innych kandydatów na stanowisko prezydenta Rzeszowa "gdyż nie może być podwójnych standardów".

 

ZOBACZ: Afera maseczkowa w Niemczech. Politycy mieli dostać kilka milionów euro

 

"Dotychczas pojawiali się oni bez maseczki, np. w sklepie, gdzie jest to bezwzględnie zakazane (pani wojewoda Ewa Leniart) czy na konferencji prasowej (Konrad Fijołek)" - czytamy w oświadczeniu. Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart jest kandydatką PiS na prezydenta Rzeszowa. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek jest kandydatem KO, Polski 2050, PSL i Lewicy na to stanowisko.

 

"W związku z tym, że media jednostronnie poświęcają uwagę tylko jednemu kandydatowi, apelujemy o uczciwe i równe traktowanie wszystkich kandydatów" - napisano również.

 

Wybory prezydenta Rzeszowa

 

Rządzący Rzeszowem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, jak przeszedł COVID-19. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem premiera wybory w mieście odbędą się 9 maja.

 

Wśród osób, które zgłosiły chęć kandydowania, są - oprócz Marcina Warchoła - m.in. popierana przez PiS wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popierają m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun i b. poseł Kukiz'15 Maciej Masłowski.

 

ZOBACZ: Co o kolejnych obostrzeniach sądzą Polacy? Sondaż

 

Warchoł podkreśla, że jest politykiem niezależnym i złożył legitymację Solidarnej Polski. W staraniach o prezydenturę konsekwentnie wspiera go Ferenc; m.in. uczestniczy w jego spotkaniach z wyborcami i konferencjach prasowych.

prz//Polsat News/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie