Milicja na ulicach Mińska. Setki zatrzymanych przed zapowiadanym protestem

Świat
Milicja na ulicach Mińska. Setki zatrzymanych przed zapowiadanym protestem
PAP/EPA/STR
W Mińsku gromadzą się duże siły milicji. W związku z zapowiedzianą przez opozycję akcją protestacyjną.

W różnych miejscach Mińska dochodzi w sobotę do zatrzymań – twierdzą niezależne media na Białorusi. Od rana w sobotę napływają informacje o dużej liczbie funkcjonariuszy i sprzętu milicyjnego w białoruskiej stolicy w związku z zapowiedzianą przez opozycję akcją protestacyjną.

Portal Naviny.by informuje m.in., że zamknięty został dojazd do mińskiego placu Bangalore. To właśnie z tej części miasta dochodzą pierwsze informacje o zatrzymaniach. Telewizja Biełsat podała informację o otoczeniu i zamknięciu Placu Październikowego w centrum miasta.

 

 

ZOBACZ: Cichanouska zapowiada wielotysięczne demonstracje na Białorusi

 

W związku z wezwaniami w internecie do udziału w demonstracji z okazji Dnia Wolności Komitet Śledczy już poinformował o wszczęciu postępowania karnego.

 

 

145 wyroków

 

Opozycja i środowiska niezależne na Białorusi obchodzą to nieoficjalne święto 25 marca, w rocznicę proklamowania w 1918 r. niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. Oficjalne władze nie uznają tej daty.

 

 

W czwartek 25 marca według obrońców praw człowieka zatrzymano w całym kraju ponad 250 osób.

 

Już w piątek zapadło co najmniej 145 wyroków, w których uczestników protestów skazywano na kary grzywny i aresztu (do 30 dni), głównie za udział w nielegalnych zgromadzeniach masowych.

rsr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie