Novavax opóźnia podpisanie umowy na dostawę szczepionki do Unii Europejskiej

Świat
Novavax opóźnia podpisanie umowy na dostawę szczepionki do Unii Europejskiej
PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO
Koncern podkreśla, że w obu badaniach, zarówno na terenie Wielkiej Brytanii, jak i RPA, szczepionka była w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu poważnym objawom Covid-19

Novavax opóźnia podpisanie umowy na dostawę swojej szczepionki przeciw Covid-19 do Unii Europejskiej, ponieważ amerykańska firma biotechnologiczna ma trudności z pozyskaniem niektórych surowców do produkcji preparatu - powiedział Reutersowi urzędnik UE zaangażowany w rozmowy.

Przedłużenie rozmów może dodatkowo skomplikować plany szczepień UE, ponieważ UE planowała podpisać umowę na początku tego roku na co najmniej 100 milionów dawek szczepionki Novavax, z opcją na kolejne 100 milionów.

 

Urzędnik UE, który poprosił o niepodawania nazwiska, ponieważ rozmowy są poufne, powiedział, że firma odkładała podpisanie umowy od tygodni, powołując się na kwestie prawne na spotkaniach z negocjatorami UE.

 

Skuteczność szczepionki

 

Szczepionka amerykańskiej firmy Novavax Inc. przeciwko Covid-19 jest w 96 proc. skuteczna w zapobieganiu chorobie, wywołanej przez oryginalną wersję koronawirusa - oświadczył w marcu w komunikacie koncern, który ma nadzieję wkrótce rozpocząć starania o autoryzację w różnych krajach.

 

ZOBACZ: Szczepionka Novavax może być produkowana w Polsce. Inwestycje sfinansuje Polski Fundusz Rozwoju

 

Według komunikatu szczepionka ta jest także skuteczna w 86 proc. przeciwko bardziej zakaźnemu wariantowi koronawirusa, który odkryty został w Wielkiej Brytanii. Z kolei w RPA skuteczność preparatu stwierdzono na poziomie 55 proc.

 

Koncern podkreśla, że w obu badaniach, zarówno na terenie Wielkiej Brytanii, jak i RPA, szczepionka była w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu poważnym objawom Covid-19 i śmierci w wyniku tej choroby.

 

Według Novavax Inc. wyniki końcowej analizy badania w Wielkiej Brytanii były w dużej mierze zgodne z tymczasowymi danymi, opublikowanymi w styczniu, które również wykazały, że szczepionka ta jest w 96 proc. skuteczna przeciwko oryginalnej wersji koronawirusa i w około 86 proc. w przypadku wariantu brytyjskiego.

 

Badania kliniczne trzeciej fazy przeprowadzono w Wielkiej Brytanii na ponad 15 000 osób w wieku od 18 do 84 lat, z których 27 proc. miało powyżej 65 lat. W RPA w badaniach wzięło udział 2665 osób.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie