Kontrole policji w domach podczas świąt? Mariusz Ciarka odpowiada

Polska
Kontrole policji w domach podczas świąt? Mariusz Ciarka odpowiada
Polsat News
Rzecznik KGP Mariusz Ciarka

W czwartek rząd przedstawił nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Będą one obowiązywać przez dwa tygodnie. Wśród nich pojawiło się zalecenie, aby Wielkanoc spędzić w gronie najbliższych domowników. Pojawia się więc pytanie, czy policjanci będą kontrolować domy Polaków podczas świąt? Głos w tej sprawie zabrał rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka.

"Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej - także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych" - poinformowano.

"Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas" - dodano.

 

Rzecznik KGP Mariusz Ciarka został zapytany na antenie Polsat News, czy w okresie Wielkanocy policjanci będą przeprowadzali kontrole domach. 

 

Kontroli w domach nie będzie

 

- W trakcie świąt wielkanocnych nie będziemy prowadzić wyrywkowych kontroli w domach - odpowiedział. Jak przypomniał, "nie robiliśmy tego ani rok temu na Wielkanoc, ani na Boże Narodzenie".

 

Jak jednak dodał, policjanci będą musieli zareagować, jeśli wpłynie do nich zgłoszenie.

 

- Nie możemy narzekać na brak zgłoszeń. Sąsiedzi, czy inne osoby, które troszczą się o swoje zdrowie, widząc, że gdzieś obok jest jakaś impreza, na której jest więcej osób, nie są przestrzegane ograniczenia, informują nas o tym i my wówczas musimy reagować - wyjaśnił.

 

WIDEO: - Policjanci będą musieli zareagować, jeśli wpłynie do nich zgłoszenie - Mariusz Ciarka

  

 

"Trzeba zlikwidować mity"

 

Ciarka odniósł się również do zarzutów, że działania policji w związku z pandemią są bezprawne. 

 

- Trzeba zlikwidować mity, że te nasze działania są bezprawne, niekonstytucyjne. Rok temu rzeczywiście te podstawy prawne budziły pewne wątpliwości, bo nikt nie wiedział, że będzie w Polsce stan epidemii. Natomiast w międzyczasie parlament wielokrotnie nowelizował przepisy - przypomniał.

 

- Dzisiaj mamy wpisany w kodeksie wykroczeń artykuł, w którym jest napisane, że kto nie stosuje się do nakazów, zakazów i ograniczeń wprowadzonych na podstawie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny - powiedział. - To już jest konkretna podstawa prawna - dodał. 

 

Ciarka stwierdził również, że w ustawie jest także mowa o nakazie zakrywania ust i nosa, dlatego policjanci mogą egzekwować ten nakaz.

dk/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie