"Bardzo rzadkie doniesienia". Kanada dodała ostrzeżenie do szczepionki AstraZeneki

Świat
"Bardzo rzadkie doniesienia". Kanada dodała ostrzeżenie do szczepionki AstraZeneki
PAP/EPA/Alejandro Garcia
Kanada dodała ostrzeżenie do szczepionki firmy AstraZeneca

Kanadyjski resort zdrowia załączył do szczepionki firmy AstraZeneca informację o problemie zakrzepów krwi. W środę o pandemii koronawirusa i szczepionkach rozmawiali premier Kanady Justin Trudeau i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Kanadyjski resort zdrowia (Health Canada) dołączył do informacji o szczepionce AstraZeneca-Oxford ostrzeżenie o "bardzo rzadkich doniesieniach o zakrzepach krwi powiązanych z niskimi poziomami płytek krwi, w związku ze szczepieniami dokonywanymi preparatem AstraZeneca".

 

"W związku z raportami o tych występujących w Europie bardzo rzadkich, ostrych reakcjach, Health Canada nawiązał bliską współpracę z europejskimi regulatorami, by przyjrzeć się dokumentacji medycznej w tej sprawie i zaktualizował opis produktu" - napisano w wydanym w środę wieczorem komunikacie resortu.

 

ZOBACZ: Karabinierzy weszli do fabryki szczepionek AstraZeneca

 

Służbie zdrowia przekazano jakie są potencjalne symptomy problemu, na które należy zwracać uwagę u zaszczepionych, a sytuacja będzie dokładnie monitorowana. Resort zdrowia zapewnił przy tym, że szczepionki brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca są bezpieczne, zaś w Kanadzie nie zaobserwowano dotychczas takich skutków ubocznych, jak w Europie.

 

Szczepionki AstraZeneca-Oxford trafiające obecnie do Kanady pochodzą z Serum Institute of India.

 

Zasada wzajemności i proporcjonalności

 

Problemy związane z pandemią koronawirusa były w środę również tematem rozmów premiera Kanady Justina Trudeau z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. "Zgodzono się co do znaczenia prowadzenia tak szybko, jak to możliwe akcji bezpiecznych i skutecznych szczepień, przy jednoczesnym respektowaniu zasad stałej bliskiej współpracy na linii Kanada–Unia Europejska" - napisano w komunikacie kancelarii premiera Kanady po rozmowach.

 

Komisja Europejska ogłosiła w środę, że zasada wzajemności i proporcjonalności to nowe kryteria, które należy brać pod uwagę przy wydawaniu zezwolenia na eksport szczepionek do krajów spoza UE. To wzmocnienie unijnego mechanizmu, który umożliwia blokadę wywozu szczepionek.

 

ZOBACZ: AstraZeneca opublikuje więcej danych o swej szczepionce. To reakcja na krytykę

 

Specjalny mechanizm umożliwia zablokowanie eksportu z Unii Europejskiej do krajów trzecich. Komisja Europejska podkreśla, że chociaż mechanizm działa od kilku tygodni, to jednak cel, jakim jest zapewnienie szybkiego dostępu do szczepionek COVID-19 obywatelom UE, nadal nie został osiągnięty.

 

Kanada ogłosiła nowe sankcje

 

Główne kierunki eksportu szczepionek z UE to Wielka Brytania (około 10,9 mln dawek), Kanada (6,6 mln) i Japonia (5,4 mln).

 

Przy okazji rozmów Trudeau z von der Leyen zostały też poruszone kwestie szerszej współpracy między partnerami i sojusznikami. Komunikat wskazał na sankcje ogłoszone przez Kanadę, Unię Europejską, USA i Wielką Brytanię wobec Rosji w związku z uwięzieniem Aleksieja Nawalnego. Kanada ogłosiła nowe sankcje w środę, m.in. wobec prokuratora generalnego Rosji.

 

Zwrócono też uwagę na zastosowane przez sojuszników sankcje wobec Chin w związku z naruszeniami praw człowieka wobec Ujgurów zamieszkujących w prowincji Sinciang. W styczniu br. rząd Kanady ogłosił, że wprowadza specjalnie środki związane z pogarszającą się sytuacją mniejszości ujgurskiej, masowymi aresztowaniami i torturami jej przedstawicieli. Zakazano m.in. importu towarów produkowanych z wykorzystaniem pracy przymusowej, wprowadzono też kontrolę eksportu do ChRL i specjalne zalecenia dla kanadyjskich firm.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie