Zwolennicy Bielana mają nową partię

Polska
Zwolennicy Bielana mają nową partię
Polsat News
Europoseł Adam Bielan

W cieniu sporu w Porozumieniu sąd zarejestrował ugrupowanie nieformalnie związane z jednym ze skłóconych liderów - pisze środowa "Rzeczpospolita". Chodzi - jak czytamy - o Partię Republikańską, sympatyzującą z Adamem Bielanem.

"Rz" przypomina, że proces rejestracji Partii Republikańskiej ruszył w 2017 r. z inicjatywy działaczy dzisiejszego Porozumienia. "Wówczas partia Jarosława Gowina nazywała się Polska Razem i nawiązywała współpracę ze Stowarzyszeniem »Republikanie«. W związku z tym rozważała zmianę nazwy właśnie na Partię Republikańską. Wokół nazwy zrobił się jednak duży szum. Powstanie Partii Republikańskiej ogłosiły też równolegle posłanki Anna Siarkowska i Małgorzata Janowska, zasiadające dziś w klubie PiS. Partia posłanek zresztą powstała, a z czasem została wykreślona z ewidencji" - pisze dziennik.

 

ZOBACZ: "Działania Gowina są spowodowane pragnieniem zemsty". Bielan pisze list do członków partii

 

Jak dodaje, Polska Razem ostatecznie przekształciła się w Porozumienie. "A wniosek o powołanie nowego ugrupowania, złożony przez troje działaczy Stowarzyszenia »Republikanie«, sympatyzujących z partią Gowina, wciąż znajdował się w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ostatecznie wpisał on Partię Republikańską do rejestru 7 stycznia" - twierdzi "Rzeczpospolita".

 

Wiceprezesem Partii Republikańskiej jest Monika Baran, która nie ukrywa, że czuje się zawiedziona Gowinem. "Ostatnie decyzje Gowina wypchnęły wszystkich konserwatywnych polityków poza jego środowisko – podkreśla w rozmowie z "Rz". "Również nasi rozmówcy z otoczenia Adama Bielana mówią, że można uznać Partię Republikańską za sympatyzującą z tym właśnie liderem" - podkreśla dziennik.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie