Ratusz żąda wyprowadzki organizatorów Marszu Niepodległości

Polska
Ratusz żąda wyprowadzki organizatorów Marszu Niepodległości
Polsat News
Marsz Niepodległości w Warszawie

Ratusz wzywa władze Pragi-Północ, by nie przedłużały umowy najmu lokalu dla organizatorów Marszu Niepodległości - pisze "Gazeta Wyborcza" w swym stołecznym dodatku.

"Uważamy, że stowarzyszenie, którego działalność nosi znamiona dyskryminacji, nie powinno działać w lokalu miejskim. Podmioty, które wynajmują lokale od miasta, muszą przestrzegać klauzul antydyskryminacyjnych, zobowiązują się do tego, podpisując umowę najmu" - mówi gazecie wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

 

"Zwróciliśmy się do zarządu dzielnicy o zbadanie tej sprawy" - dodaje. "Z takim apelem wystąpili też do nas społecznicy z Pragi. Osobiście uważam, że działalność tego stowarzyszenia dawno przekroczyła wszelkie standardy i nie powinniśmy traktować go jak organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego" - podkreśla Machowska-Góra.

 

Klauzula antydyskryminacyjna

 

Chodzi - jak przypomina "GW" - o organizatorów Marszu Niepodległości, którzy mają siedzibę przy Ząbkowskiej 11. "Podczas tych marszów wielokrotnie dochodziło do burd, demolowania miasta. Wznoszono ksenofobiczne i homofobiczne hasła np. »Polska dla Polaków«, »Europa będzie biała albo bezludna«, »Chłopak dziewczyna normalna rodzina«. W listopadzie zeszłego roku uczestnicy marszu zaatakowali policjantów. Rzucali racami w balkon, na którym powiewały flagi tęczowa i Strajku Kobiet. Od racy wybuchł pożar w mieszkaniu na niższym piętrze" - podkreśla "GW".

 

Według gazety Machnowska-Góra powołuje się na klauzulę antydyskryminacyjną z zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z lutego 2020 r., która dotyczy zasad najmu lokali użytkowych. "W paragrafie 35. jest mowa o tym, że w miejskich lokalach, pod rygorem rozwiązania umowy, niedopuszczalna jest działalność, która nosi »znamiona dyskryminacji pośredniej lub bezpośredniej, w szczególności ze względu na takie cechy jak płeć, rasa, pochodzenie etniczne, narodowość, religia, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientacja seksualna«" - czytamy w "GW".

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie