"Mamy duży problem". W tym kraju lockdown może być przez całe lato

Świat
"Mamy duży problem". W tym kraju lockdown może być przez całe lato
Facebook/Kaja Kallas
Premier Estonii Kaja Kallas

- Jeśli koronawirus nie przestanie się rozprzestrzeniać, Estonia może pozostać zamknięta przez całe lato – ostrzegła premier Kaja Kallas. W ostatnich dwóch tygodniach w Estonii odnotowano najwięcej w Europie infekcji SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.

"Drodzy Estończycy, mamy duży problem" – rozpoczęła odezwę do obywateli szefowa rządu, która w czwartek obejmie ponownie obowiązki szefa rządu po przerwie spowodowanej zakażeniem koronawirusem. W swoim apelu na Facebooku Kallas zwróciła uwagę, że dzięki wprowadzonym w marcu twardym obostrzeniom poziom zakażeń ustabilizował się, chociaż nie spada.

 

Dodała, że "rząd może nakładać ograniczenia w nieskończoność, ale to obywatele są odpowiedzialni za ich przestrzeganie".

 

 

W rozmowie z publicznym nadawcą ERR Kallas, komentując swój wpis, przyznała, że w Estonii "nie ma już miejsca na ustanowienie nowych obostrzeń".

 

Najwyższy wskaźnik zakażeń

 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w liczącym nieco ponad 1,3 mln mieszkańców bałtyckim kraju utrzymuje się najwyższy w Europie wskaźnik zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców (1508 w ciągu ostatnich 14 dni). W ubiegłym tygodniu pierwszy raz liczba potwierdzonych przypadków infekcji przekroczyła 10 tys.

 

ZOBACZ: Jak będzie wyglądać Wielkanoc w Europie? Sprawdzamy

 

W środę lokalne służby sanitarne poinformowały o 1553 nowych zakażeniach oraz 14 zgonach. Od początku epidemii infekcję koronawirusem w Estonii zdiagnozowano u ponad 99 tys. osób, z których 823 zmarły.

 

Ograniczania w Estonii

 

Ścisłe ograniczenia na terenie kraju potrwają co najmniej do 11 kwietnia. W Estonii czynne są jedynie placówki handlowe sprzedające najbardziej potrzebne towary, jak sklepy spożywcze czy apteki. W zamkniętej przestrzeni publicznej i w środkach komunikacji zbiorowej obowiązuje noszenie maseczek, po ulicach można poruszać się w najwyżej dwuosobowych grupach.

 

Kancelaria rady ministrów poinformowała w środę, że premier Kallas, która stanęła na czele rządu pod koniec stycznia, będzie w czwartek przewodniczyć prowadzonemu online posiedzeniu swojego gabinetu. Od 17 marca obowiązki szefa rządu pełni minister administracji publicznej Jaak Aab

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie