Hongkong i Makau wstrzymują szczepienia Pfizerem. Powodem wadliwa partia

Świat
Hongkong i Makau wstrzymują szczepienia Pfizerem. Powodem wadliwa partia
PAP/EPA/YONHAP
Zarówno producent jak i dystrybutor uznają w oświadczeniu, że preparat jest bezpieczny.

Władze Hongkongu i Makau zawiesiły w środę szczepienia przeciw Covid-19 preparatem Pfizera z powodu przekazanej przez chińskiego dystrybutora informacji o wadach opakowań w jednej z partii produktu. Nie pojawiły się sugestie, że sama szczepionka może być szkodliwa.

Po uzyskaniu informacji o wadzie, Hongkong w środę wstrzymał szczepienia natychmiast. Na podobny krok zdecydowały się władze specjalnego regionu administracyjnego Makau. 

 

ZOBACZ: Bezdomna z Covid-19 nie miała gdzie się podziać. "Niech sobie radzą sami"

 

Kwestia wadliwych opakowań jest obecnie badana przez chińską firmę Fosun Pharma, dystrybutora szczepionki w Hongkongu, oraz koncern BioNTech, który razem z Pfizerem opracował specyfik – wynika z komunikatu hongkońskich władz.  

 

Producent i dystrybutor uznają, że preparat jest bezpieczny

 

Zarówno producent jak i dystrybutor uznają w oświadczeniu, że preparat jest bezpieczny. "Jak dotąd BioNTech i Fosun Pharma nie mają żądnego powodu, by sądzić, że istnieje ryzyko związane z bezpieczeństwem produktu" – napisano w komunikacie. Dodano, że decyzja o wstrzymaniu szczepień została podjęta "w imię ostrożności".   

 

Dyrektorka hongkońskiego wydziału zdrowia Constance Chan powiedziała na konferencji prasowej, że pracownicy służby zdrowia 57 razy zgłaszali problemy z opakowaniami szczepionek, takie jak pęknięcia, wycieki, luźne nakrętki i plamy na zewnętrznej stronie fiolek – podała publiczna stacja RTHK.

 

Wady opakowań wykryto w partii nr 210102, jednej z dwóch, jakie dotarły do Hongkongu. W mieście podano już 150 tys. dawek pochodzących z tej partii. Chan oświadczyła, że w przypadkach wykrycia problemów z opakowaniami szczepionki wyrzucano.

 

Decyzja o wstrzymaniu szczepień dotyczy też drugiej partii, o numerze 210104, która nie była jeszcze używana.

 

Opóźnienia w kolejkach 

 

W ramach dochodzenia zbadany zostanie łańcuch dostaw szczepionek w Hongkongu. Władze regionu chcą też, aby BioNTech przeprowadził inspekcje w niemieckiej fabryce, by sprawdzić, czy nie wystąpiły tam jakieś problemy – przekazała Chan.

 

Szefowa wydziału zdrowia wyraziła nadzieję, że szczepienia preparatem Pfizera zostaną wznowione do soboty, ponieważ niektórzy mieszkańcy Hongkongu mają wtedy przyjąć drugą dawkę tego specyfiku. Rządowy panel ekspertów zarekomendował przyjęcie drugiej dawki do 42 dni po otrzymaniu pierwszej.

 

Wstrzymanie szczepień skutkuje opóźnieniami i przekładaniem terminów dla osób, które miały być zaszczepione wadliwymi partiami. Jak donosi Reuters, wizyty odwoływano bez podania przyczyny. 

 

"Prosimy o zaczekanie na komunikat rządu"

 

- Problem w tym, że nie ma z kim rozmawiać. Nie ma nikogo, kto by wyszedł i nam powiedział co się stało, że, mamy wadę i bardzo nam przykro, musimy przełożyć szczepienia na jutro, czy inny termin. Niestety nikt nas nie informuje - powiedział jeden z oczekujących na szczepienie pacjentów. 

 

- Nie zalecamy ludziom, aby przyjmowali drugą dawkę innej marki, więc prosimy o zaczekanie na komunikat rządu – powiedziała szefowa wydziału zdrowia.

laf/grz/ Reuters, CNN, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie