Spychalski dla Interii: prezydent nie jest stroną w sprawie Żulczyka

Polska
Spychalski dla Interii: prezydent nie jest stroną w sprawie Żulczyka
PAP/Tytus Żmijewski
Pojawił się pierwszy komentarz Kancelarii Prezydenta w sprawie znieważenia Andrzeja Dudy przez pisarza Jakuba Żulczyka

- Przestępstwo zniesławienia głowy państwa jest ściągane z urzędu. Nie było żadnego wniosku prezydenta, ani Kancelarii Prezydenta - zapewnił w rozmowie z Interią Błażej Spychalski, rzecznik Andrzeja Dudy. Jak dodał, "pan prezydent nie zna osobiście pana Żulczyka, ale apeluje o wzajemny szacunek".

Pisarz i scenarzysta Jakub Żulczyk został oskarżony o znieważenie prezydenta Polski we wpisie na Facebooku z listopada ubiegłego roku. Nazwał w nim Andrzeja Dudę "debilem". O tym, że w tej sprawie będzie toczył się proces, poinformował sam Żulczyk.

 

Wówczas pisarz komentował wyniki wyborów prezydenckich USA i brak gratulacji ze strony polskiej głowy państwa dla ich zwycięzcy Joe Bidena po tym, jak media informowały o uzyskaniu przez Demokratę wymaganej liczby głosów elektorskich. W międzyczasie amerykański prezydent-elekt przyjmował gratulacje od innych przywódców.

 

Andrzej Duda, prezydent Polski, napisał na Twitterze, że czeka na nominację Joe Bidena, prezydenta-elekta USA, przez...

Opublikowany przez Jakuba Żulczyka Sobota, 7 listopada 2020

 

Spychalski: przestępstwo jest ścigane z urzędu

 

Jakub Żulczyk został oskarżony z art. 135 kodeksu karnego. Paragraf drugi tego artykułu brzmi: "Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech".

 

We wtorek sprawę skomentował Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Dudy. W rozmowie z Interią stwierdził, że ani głowa państwa, ani jego kancelaria "nie są stroną" w rozpoczynającym się procesie.

 

ZOBACZ: Sondaż: Hołownia liderem rankingu zaufania

 

- Przestępstwo jest ściągane z urzędu. Nie było żadnego wniosku prezydenta, ani Kancelarii Prezydenta. Pan prezydent nie zna osobiście pana Żulczyka, ale apeluje o wzajemny szacunek - dodał Spychalski.

 

Prokuratura: zawiadomienie złożyła osoba prywatna

 

W połowie marca Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Jakubowi Żulczykowi.

 

Zarzucono mu publiczne znieważenie 7 listopada ubiegłego roku na profilu w serwisie społecznościowym prezydenta RP, "poprzez użycie wobec niego określenia powszechnie uznanego za obraźliwe".

 

- Śledztwo rozpoczęło się po złożeniu zawiadomienia przez osobę prywatną - przekazała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

wka/ Interia, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie