Szef Rady Europejskiej rozmawiał z Putinem. Tematem m.in. Nawalny

Świat
Szef Rady Europejskiej rozmawiał z Putinem. Tematem m.in. Nawalny
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel

Szef Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Michel powtórzył apel UE do władz Rosji o uwolnienie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i przeprowadzenie przejrzystego śledztwa w sprawie zamachu na niego.

"Z myślą o posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 25 i 26 marca w poniedziałek odbyła się rozmowa telefoniczna przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Prezydenci omówili stosunki między UE a Rosją. Przewodniczący Michel wyraził pogląd, że stosunki UE-Rosja są na niskim poziomie. (...) Obecnie w wielu obszarach nie ma zgody" - czytamy w komunikacie.

 

ZOBACZ: Czy Putin to "zabójca"? Stoltenberg: prezydent odpowiada za działania państwa

 

Rada poinformowała, że z perspektywy UE stosunki z Rosją mogą poprawić się tylko wtedy, gdy nastąpi trwały postęp w takich kwestiach, jak wdrażanie porozumień mińskich dotyczących konfliktu na wschodniej Ukrainie, powstrzymanie ataków hybrydowych i cyberataków na państwa członkowskie oraz poszanowanie praw człowieka.

 

Apel UE do władz rosyjskich ws. Nawalnego

 

"W tym kontekście podniesiona została sprawa Aleksieja Nawalnego. Charles Michel powtórzył apel UE do władz rosyjskich o zwolnienie pana Nawalnego i przeprowadzenie przejrzystego śledztwa w sprawie zamachu na niego" - czytamy w komunikacie.

 

Michel i Putin wymienili również poglądy na temat pandemii Covid-19, szczepionek oraz kwestii regionalnych i globalnych.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie