Kontrwywiad wojskowy zdemaskował dziennikarza. Rosjanin na liście osób niepożądanych w Polsce

Polska
Kontrwywiad wojskowy zdemaskował dziennikarza. Rosjanin na liście osób niepożądanych w Polsce
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/MaciejBednarek
Aktywność Reszetniewa zagrażała interesom RP, a także siłom sojuszniczym stacjonującym w Polsce

Na wniosek szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego Urząd ds. Cudzoziemców wpisał na listę osób niepożądanych w Polsce Rosjanina Jewgienija Reszetniewa. Mężczyzna przedstawiał się jako reporter rosyjskiej telewizji, ale według służb powadził działalność wykraczającą poza ramy pracy dziennikarza.

Z materiałów SKW wynika, że gromadził informacje wykorzystywane do rosyjskich działań przeciwko Polsce, w tym działań o charakterze dezinformacji.

 

Aktywność Reszetniewa zagrażała interesom RP, a także siłom sojuszniczym stacjonującym w Polsce. Na wniosek szefa SKW mężczyzna został objęty zakazem wjazdu do Polski na okres 5 lat oraz zakazem wjazdu do strefy Schengen przez 3 lata.

 

ZOBACZ: Polska wydala dwoje białoruskich dyplomatów

 

- Mężczyzna, przedstawiający się jako reporter rosyjskiej telewizji, prowadził działalność wykraczającą poza ramy pracy dziennikarza - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował we wtorek.

 

"Aktywność Reszetniewa zagrażała interesom RP"

 

- Z materiałów zgromadzonych w tej sprawie przez SKW wynika, że aktywność Reszetniewa zagrażała interesom RP, a także siłom sojuszniczym stacjonującym w Polsce - podał Żaryn.

 

W jego ocenie rosyjscy dziennikarze pracujący w Polsce stanowią grupę wykorzystywaną do działań informacyjnych prowadzonych przez Federację Rosyjską przeciwko RP, krajom NATO i Zachodowi. - Polska jest jednym z głównych celów walki informacyjnej prowadzonej przez Rosję - zaznaczył Żaryn.

dsk/ml/pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie