Oskarżono go o napaść na policjantów. W tle sprawa Igora Stachowiaka

Polska
Oskarżono go o napaść na policjantów. W tle sprawa Igora Stachowiaka
Pixabay
W poniedziałek Sąd Okręgowy we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok z pierwszej instancji i uniewinnił Patryka H.

Wrocławski sąd prawomocnie uniewinnił Patryka H., który był oskarżony o napaść na dwóch funkcjonariuszy policji zatrzymujących w maju 2016 na wrocławskim Rynku Igora Stachowiaka. Stachowiak zmarł później we wrocławskim komisariacie, gdzie inny policjanci znęcania się nad nim m.in. rażąc go tzw. taserem.

W poniedziałek Sąd Okręgowy we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok z pierwszej instancji i uniewinnił Patryka H. oskarżonego o użycie przemocy w stosunku do dwóch interweniujących policjantów. Według aktu oskarżenia, H. miał odpychać funkcjonariuszy, którzy 15 maja 2016 r. na wrocławskim Rynku zatrzymywali Igora Stachowiak. Wyrok jest prawomocny.

 

ZOBACZ: Zabójstwa Stachowiaka i Floyda. Dwa oblicza brutalności policji

 

Stachowiak po zatrzymaniu został przewieziony na komisariat, gdzie zmarł. Po jego śmierci przez kilka dni trwały zamieszki przed komisariatem. Mieszkańcy protestowali, sugerując, że policjanci doprowadzili do zgonu zatrzymanego. Za spowodowanie tych zamieszek i naruszenie nietykalności policjantów oskarżono i skazano kilkadziesiąt osób.

 

Kary bezwzględnego więzienia dla oskarżonych

 

W maju 2017 r. po ujawnieniu przez media nagrania z kamery paralizatora, którego funkcjonariusze użyli wobec Stachowiaka na komisariacie, ówczesny minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak odwołał komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu. Stanowiska stracili też komendant miejski i zastępca komendanta komisariatu Stare Miasto.

 

W czerwcu 2019 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia uznał, że czterej byli policjanci - Łukasz R., Paweł G., Paweł P. i Adam W. (żaden z nich nie zatrzymywał Stachowiaka na wrocławskim Rynku) - są winni przekroczenia uprawnień i znęcania się nad Igorem Stachowiakiem.

 

Najwyższą karę – 2,5 roku więzienia – sąd orzekł wobec Łukasza R., który trzykrotnie użył wobec Stachowiaka tzw. tasera (paralizatora elektrycznego). Pozostali oskarżeni zostali skazani na 2 lata więzienia. Mieli, jak mówił sąd, "asystować przy użyciu urządzenia taser". Sąd Okręgowy we Wrocławiu w lutym 2020 r. utrzymał te kary bezwzględnego więzienia dla wszystkich czterech oskarżonych.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie