Przestrzeganie praw człowieka w Rosji. Rau: konieczna reakcja UE

Świat
Przestrzeganie praw człowieka w Rosji. Rau: konieczna reakcja UE
EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN POOL/SPUTNIK MANDATORY CREDIT
Zdaniem szefa polskiego MSZ reakcja UE powinna być "oparta na »pięciu zasadach podstawowych« polityki UE wobec Rosji"

Podczas dyskusji szefów dyplomacji państw unijnych na temat bieżących spraw międzynarodowych, minister Zbigniew Rau wskazał na konieczność reakcji UE na potęgujące się represje wobec społeczeństwa obywatelskiego w Rosji - przekazało w poniedziałkowym komunikacie MSZ.

Jak poinformował resort spraw zagranicznych, głównymi punktami poniedziałkowego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli były stosunki z Turcją, kwestie południowego sąsiedztwa UE oraz dyskusja z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

 

"Ministrowie omówili także w ramach spraw bieżących stosunki z Rosją i przyjęli pakiet sankcji w ramach reżimu dotyczącego naruszeń praw człowieka, obejmujący osoby i podmioty z różnych krajów" - zaznaczył MSZ.

 

Zasady polityki wobec Rosji 

 

"Podczas dyskusji na temat bieżących spraw międzynarodowych, minister Rau wskazał na konieczność reakcji UE na potęgujące się represje wobec społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. ‎Podkreślił, że prawa człowieka powinny być głównym elementem dialogu politycznego UE z Rosją" - poinformowano w komunikacie.

 

Jak przekazano, szef polskiego MSZ zaznaczył też, że "na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej konieczne jest uzgodnienie przez szefów państw i rządów kontynuacji stanowczej i zrównoważonej, opartej na »pięciu zasadach podstawowych« polityki UE wobec Rosji". Rada UE określiła pięć zasad przewodnich, które mają obowiązywać w stosunkach UE z Rosją w marcu 2016 r.

 

ZOBACZ: Zbigniew Rau rozmawiał z sekretarzem stanu USA

 

Ponadto podczas spotkania omówiono relacje z Turcją w ramach przygotowań do dyskusji przywódców na marcowej Radzie Europejskiej. "Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję na trwałą poprawę relacji Turcji – sojusznika w NATO i kluczowego partnera UE - z Grecją i Cyprem. Ocenił, że w dalszych wysiłkach UE konieczna jest kontynuacja podejścia łączącego w sobie opcje zróżnicowanych scenariuszy politycznych wobec Turcji" - napisało MSZ.

 

"W dyskusji na temat południowego sąsiedztwa, ministrowie podkreślali zasadność prowadzenia skutecznej i zrównoważonej polityki UE, w tym zwiększenia intensywności kontaktów wysokiego szczebla z południowymi sąsiadami UE w celu zachęcenia ich do niezbędnych reform, z poszanowaniem lokalnych uwarunkowań i wrażliwości. Zgodzili się także, iż niezbędne jest wsparcie perspektyw rozwoju gospodarczego krajów sąsiedzkich UE oraz wzmocnienie ich struktur państwowych w zakresie zarządzania granicami" - przekazał ponadto resort spraw zagranicznych.

 

ZOBACZ: Szef Rady Europejskiej rozmawiał z Putinem. Tematem m.in. Nawalny

 

Z kolei podczas dyskusji szefów dyplomacji UE z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Michelle Bachelet, minister Rau podziękował za jej aktywność w dokumentowaniu naruszeń praw człowieka, w tym za ostatni raport na temat Białorusi. Wyraził nadzieję na przyjęcie podczas trwającej obecnie sesji Rady Praw Człowieka rezolucji na temat Białorusi, która ustanowi tzw. mechanizm odpowiedzialnościowy, służący monitorowaniu sytuacji w obszarze praw człowieka na Białorusi, z aktywną rolą biura Wysokiej Komisarz.

 

W komunikacie potwierdzono, że Rada przyjęła ponadto pakiet sankcji obejmujący 11 osób i cztery podmioty odpowiedzialne za naruszenia praw człowieka w różnych krajach. Jak podawał w poniedziałek przed południem PAP, według unijnego źródła, nowe sankcje dotyczą ogółem 11 osób i czterech podmiotów z Chin, Erytrei, Libii, Korei Północnej, Rosji i Sudanu Południowego. Polegają na zamrożeniu aktywów i zakazie wjazdu na terytorium UE. W przypadku Chin będą to pierwsze unijne sankcje od ponad 30 lat.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie