Brakuje karetek. Do potrzebujących wysyłani są strażacy i LPR

Polska
Brakuje karetek. Do potrzebujących wysyłani są strażacy i LPR
KP PSP w Policach
Strażacy udzielają pierwszej pomocy do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego

Brakuje karetek, dlatego do pilnych przypadków wysyłani są strażacy, a nawet Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Tylko w ubiegłym tygodniu strażacy zastępowali zespoły ratownictwa medycznego blisko 200 razy. To kilkukrotnie więcej, niż przed epidemią.

Długie kolejki karetek przed szpitalami, wyjazdy do placówek oddalonych o 100 czy nawet 200 kilometrów od miejsca zamieszkania pacjenta i wiele wezwań - to wszystko sprawie, że dyspozytorzy zespołów ratownictwa medycznego muszą prosić o wsparcie strażaków czy wysyłać do chorych helikoptery LPR.

 

Zamiast karetki - wóz strażacki

 

Wraz z trzecią falą koronawirusa liczba takich nietypowych interwencji rośnie.

 

- W ubiegłym tygodniu (15-21 marca) Państwowa Straż Pożarna prowadziła działania w 199 izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego - przekazał w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik komendanta głównego PSP mł. bryg. mgr Krzysztof Batorski. Tydzień wcześniej (8-14 marca) strażacy zastępowali pogotowie 136 razy. 

 

ZOBACZ: Był zakażony, uratowało go wskazanie pulsoksymetru. Kiedy karetka jest wysyłana do chorego?

 

Dla porównania: w trakcie drugiej, jesiennej fali koronawirusa, w ostatnich dwóch tygodniach października 2020 roku strażacy mieli 237 takich wyjazdów, czyli czterokrotnie więcej niż w tym samym okresie 2019 roku.

 

Jak wyjaśnia Krzysztof Batorski, strażacy udzielają pierwszej pomocy do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Nigdy nie transportują pacjenta do szpitala. 

 

Strażacy PSP i OSP angażują się także w akcję szczepień - dowożą pacjentów do punktów szczepień, a także prowadzą akcję informacyjną dot. Narodowego Programu Szczepień - druhowie OSP rozdadzą mieszkańcom wsi i małych miast w sumie 10 milionów ulotek propagujących szczepienia. 

 

Więcej lotów LPR

 

Więcej pracy ma także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od 1 lutego do 15 marca br. liczba lotów do osób chorych wzrosła o 76 (z 531 do 607) w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku. 

 

Rzeczniczka LPR Justyna Sochacka podkreśla w rozmowie z polsatnews.pl, że helikoptery w systemie ratownictwa są na równi z karetkami i to od dyspozytora zależy, czy wyśle karetkę naziemną czy podniebną. 

 

Jakub Oworuszko, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie