Policja podsumowała pierwszy dzień lockdownu. Ponad 2 tys. mandatów za brak maseczki

Polska
Policja podsumowała pierwszy dzień lockdownu. Ponad 2 tys. mandatów za brak maseczki
PAP/Piotr Nowak
Policjanci nałożyli ponad 2,4 tys. mandatów i sporządzili prawie 670 wniosków do sądu o ukaranie w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa maseczką

Pierwszego dnia obowiązywania nowych ograniczeń policjanci nałożyli ponad 2,4 tys. mandatów i sporządzili prawie 670 wniosków do sądu o ukaranie w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa maseczką – poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Ciarka powiedział, że aby ograniczyć transmisję wirusa, policjanci kontrolują, czy przestrzegane są wprowadzone zasady. Zaznaczył, że nakazy, zakazy i ograniczenia reguluje ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 r.

 

- Tylko wczoraj, pierwszego dnia wprowadzeniu nowych ograniczeń, policjanci nałożyli ponad 2,4 tys. mandatów oraz sporządzili prawie 670 wniosków do sądu o ukaranie w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa maseczką – przekazał Ciarka.

 

Poinformował, że policjanci skontrolowali prawie 2,7 tys. pojazdów transportu publicznego, ponad 7 tys. obiektów handlowych, ponad 60 miejsc, gdzie organizowane są wesela i 65 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki, sprawdzając, czy przestrzegane są zasady epidemiczne.

 

ZOBACZ: Lockdown jest za miękki? Sutkowski: widziałbym wojsko i policję na ulicach

 

- Cały czas kontrolujemy również osoby skierowane na kwarantannę. Tylko ostatniej doby przeprowadziliśmy ponad 351 tys. takich kontroli – poinformował.

 

Policja zachęca do przeczytania ustawy

 

- Pamiętajmy, że od naszego zdyscyplinowania zależy, jak bardzo zostanie ograniczona transmisja wirusa a dzięki temu odciążona służba zdrowia – dodał.

 

Zachęcił również do tego, by zapoznać się z ustawą, "aby zrozumieć,jak ważne jest przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń".

 

ZOBACZ: Winnicki: lockdown nie działa, lockdown zabija. "Śniadanie w Polsat News i Interii"

 

- Inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie wprowadzonych nakazów, ograniczeń i zakazów może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł, a funkcjonariusze mogą nałożyć mandat karny zgodnie z art. 116 Kodeksu wykroczeń – przypomniał

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie