Weteran wojny w Donbasie podpalił się na Majdanie w Kijowie

Świat
Weteran wojny w Donbasie podpalił się na Majdanie w Kijowie
Flickr/fot.Juan Antonio Segal/zdj. ilustracyjne
- Motywy podpalenia mają polityczny charakter. Nie popierał działań władz, a dokładnie - wycofania wojsk na linii rozgraniczenia i następującej okupacji Rosji - powiedziała córka weterana

Weteran wojny w Donbasie na wschodzie Ukrainy próbował dokonać aktu samospalenia na Majdanie Niepodległości w Kijowie - podał we wtorek Interfax-Ukraina. Według córki mężczyzny czyn był umotywowany politycznie. 49-latek ma poparzenia prawie 97 proc. powierzchni ciała.

Portal Ukraińska Prawda podaje, że mężczyzna podpalił się nocą z 10 na 11 października. Oblał się łatwopalną cieczą. Policja poinformowała, że trafił on do szpitala z poparzeniami 97 proc. ciała.

 

ZOBACZ: Sąd zobowiązał prezydenta Ukrainy do mówienia... w języku ukraińskim

 

- Motywy podpalenia mają polityczny charakter. Nie popierał działań władz, a dokładnie - wycofania wojsk na linii rozgraniczenia i następującej okupacji Rosji - powiedziała córka weterana. Jak dodała, mężczyzna "rozumiał, co robi", nie próbował ugasić ognia. Kobieta powiedziała portalowi Suspilne Nowyny, że jej ojciec jest w śpiączce. Jego stan jest oceniany jako ciężki.

 

Świadkowie próbowali ugasić płonącego mężczyznę w pobliskiej fontannie. 49-latek w 2014 roku brał udział w walkach pod Słowiańskiem. Został ranny podczas ewakuacji zestrzelonego śmigłowca, ma grupę inwalidzką - podał Interfax-Ukraina. Jak się ocenia, trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły ponad 13 tys. śmiertelnych ofiar.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie