Ukraińskie władze nakładają sankcje na byłego prezydenta Janukowycza

Świat
Ukraińskie władze nakładają sankcje na byłego prezydenta Janukowycza
arch. Polsat News
Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow poinformował w piątek o nałożeniu sankcji na byłego prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza i przedstawicieli władz z okresu jego rządów. Sankcjami objęto łącznie 27 osób.

Daniłow zaznaczył, że restrykcje nałożono na byłych pracowników organów ścigania, którzy - jak podkreślił - złamali przysięgę oraz byłych przedstawicieli władz, większość z których jest obecnie obywatelami Rosji.

 

Sankcje nałożono na obalonego w 2014 roku prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, który zbiegł do Rosji. Na liście znaleźli się też m.in. ówcześni premier Mykoła Azarow, minister obrony Pawło Łebediew, minister oświaty Dmytro Tabacznyk, prokurator generalny Wiktor Pszonka.

 

Restrykcje nałożono też na szefa władz na zaanektowanym przez Rosję Krymie Siergieja Aksionowa, byłą prokurator Krymu Natalię Pokłonską oraz oligarchę Serhija Kurczenkę.

 

Sankcje dla 19 firm

 

Oddzielnie zdecydowano też o objęciu sankcjami 19 firm działających w sferze surowcowej. Jak pisze portal Dzerkało Tyżnia, podmioty prawne, które znalazły się na liście, należą do oligarchy Pawła Fuksa.

 

ZOBACZ: Ukraina: były prezydent Janukowycz skazany na 13 lat więzienia

 

Decyzję o nałożeniu sankcji podjęto podczas piątkowego posiedzenia RBNiO. Zaznaczono, że zastosowano najostrzejsze sankcje, na jakie pozwala ukraińskie prawo.

 

To kolejny pakiet sankcji nałożony przez ukraińskie władze w ostatnich tygodniach. Miesiąc temu RBNiO uchwaliła sankcje wobec 19 firm i ośmiu osób fizycznych, w tym jednego z liderów prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma-Za Życie Wiktora Medwedczuka. Na początku lutego natomiast nałożono sankcje na jego współpracownika Tarasa Kozaka i firmy zarządzające trzema telewizyjnymi kanałami: TV 112 Ukraina, ZIK, NewsOne.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie