Rosja: sąd przedłużył areszt domowy prawniczki FBK i brata Nawalnego

Świat
Rosja: sąd przedłużył areszt domowy prawniczki FBK i brata Nawalnego
commons.wikimedia.org/Evgeny Feldman/Novaya Gazeta/ CC-BY-SA-3.0
Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny

Brat Aleksieja Nawalnego Oleg i Lubow Sobol, prawniczka w założonej przez rosyjskiego opozycjonistę Fundacji Walki z Korupcją (FBK), pozostaną w areszcie domowym - zdecydował w piątek sąd. Oboje są objęci śledztwem w sprawie naruszeń wymogów sanitarnych na demonstracjach.

Ogółem tą sprawą karną objętych jest 11 osób. Wśród nich jest rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz, szef sztabu opozycjonisty w Moskwie Oleg Stepanow, szefowa związanego z Nawalnym związku Sojusz Lekarzy Anastazja Wasiljewa, a także uczestniczka punkrockowej grupy Pussy Riot Maria Alochina. 18 marca również wobec nich sąd nakazał przedłużenie o trzy miesiące aresztu domowego.

 

ZOBACZ: Areszt domowy dla rzeczniczki Nawalnego przedłużony o trzy miesiące

 

Postępowanie karne władze wszczęły w związku z protestami w Moskwie w obronie Nawalnego z 23 stycznia. Władze zarzucają aktywistom, że na ich wezwanie na demonstrację, która odbyła się bez zezwolenia władz, przyszli obywatele, w tym zakażeni koronawirusem, stwarzając "ryzyko masowych zachorowań". Za naruszenie norm sanitarnych grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie