Areszt domowy dla rzeczniczki Nawalnego przedłużony o trzy miesiące

Świat
Areszt domowy dla rzeczniczki Nawalnego przedłużony o trzy miesiące
Instargram/ Nawalny
Opozycjonista Aleksiej Nawalny

Do 23 czerwca mają pozostać w areszcie domowym rzeczniczka opozycjonisty Aleksieja Nawalnego Kira Jarmysz i trzy inne osoby – postanowił w czwartek sąd w Moskwie. Władze zarzucają opozycjonistom złamanie restrykcji koronawirusowych przez wzywanie do protestów.

Oprócz Kiry Jarmysz decyzja sądu dotyczy aktywistki i członkini zespołu Pussy Riot Marii Aliochinej, koordynatora moskiewskiego sztabu Nawalnego i jeszcze jednego mężczyzny.

 

ZOBACZ: Nawalny przerwał milczenie. "Obóz koncentracyjny 100 km od Moskwy"

 

Postępowanie karne, nazywane przez opozycjonistów "sprawą sanitarną", wszczęto w związku z protestem w obronie Nawalnego 23 stycznia. Władze zarzucają aktywistom, że na ich wezwanie na nielegalną demonstrację przyszli obywatele, w tym zakażeni koronawirusem, stwarzając "ryzyko masowych zachorowań". Odpowiedni artykuł kodeksu karnego mówi o "złamaniu przepisów sanitarno-epidemicznych".

 

Aresztem domowym w ramach tego postępowania objęto także innych aktywistów, w tym Lubow Sobol, prawniczkę Fundacji Walki z Korupcją Nawalnego, opozycyjnych radnych, brata Aleksieja Nawalnego, Olega. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie