Ogólnokrajowy lockdown. Opublikowano rozporządzenie

Polska
Ogólnokrajowy lockdown. Opublikowano rozporządzenie
PAP/Wojtek Jargiło/ zdjęcie ilustracyjne
Od soboty w Polsce zaczną obowiązywać surowsze obostrzenia epidemiczne

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od soboty zamknięte będą m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowe, kina, baseny, sauny, solaria - zapisano w rozporządzeniu.

Od soboty w Polsce zaczną obowiązywać surowsze obostrzenia epidemiczne. Zamknie się część sklepów w galeriach handlowych, przestaną działać ośrodki kultury i sportu, a uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej wrócą do nauczania zdalnego. Hotele będą otwarte tylko dla noclegów związanych z obowiązkami zawodowymi. Sprawdź, co się zmieni.

 

Alert RCB

Restrykcje, które do tej pory obowiązywały w czterech województwach, od soboty zostaną rozszerzone na całą Polskę. W piątek przypomniało o tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, rozsyłając SMS-owy alert.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że swoją działalność będą musiały zawiesić m.in. hotele, poza tymi robotniczymi. Dozwolone będą również noclegi w ramach podróży służbowych.

 

ZOBACZ: Lockdown na Węgrzech. Orban zapowiedział, kiedy rozpocznie się znoszenie restrykcji

 

W galeriach handlowych czynne będą sklepy spożywcze, apteki, drogerie, saloniki prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i te sprzedające artykuły budowlane. Otwarte pozostaną w nich także salony usług, np. fryzjerskich, optycznych, bankowych czy pralniczych.

 

Zamknięte kina i teatry

 

 

Zamknięte zostaną kina, teatry, muzea i galerie sztuki, lecz ośrodki kultury nadal będą mogły organizować próby, a także wydarzenia online. Jeśli nie należymy do kadry narodowej, nie popływamy również na basenach, poza tymi prowadzącymi działalność leczniczą.

 

Podobnie nie będą funkcjonować sauny, solaria, łaźnie, salony odchudzające, stoki narciarskie i kasyna.

 

Wraca edukacja zdalna

 

Nieczynne pozostaną kluby fitness i siłownie, do których dołączą także inne obiekty sportowe. Z tych ostatnich będą mogli skorzystać jedynie zawodowi sportowcy, a ich zmagań nie będzie obserwować publiczność.

 

Zmiany także w szkołach. Uczniowie klas 1-3, którzy dotychczas uczyli się - w zależności od regionu - stacjonarnie lub hybrydowo, znów przejdą na edukację zdalną. Rząd zaleca również pracę on-line "wszędzie tam, gdzie jest to możliwe".

 

ZOBACZ: Premier: od przestrzegania zasad sanitarnych zależy, jak spędzimy Wielkanoc

 

Epidemiczne restrykcje mają obowiązywać do 9 kwietnia, czyli również podczas Wielkanocy (przypada w tym roku na 4 i 5 kwietnia). 

 

- W ramach obostrzeń cały czas obiekty kościelne są dopuszczone do użytkowania. Może w nich przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych - informował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Normalnie funkcjonować mają za to przedszkola i żłobki. Niedzielski dodał jednak, że jeżeli liczba zakażeń będzie nadal rosła, to może oznaczać to "kolejne, jeszcze większe obostrzenia".

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie