Lockdown na Węgrzech. Orban zapowiedział, kiedy rozpocznie się znoszenie restrykcji

Świat
Lockdown na Węgrzech. Orban zapowiedział, kiedy rozpocznie się znoszenie restrykcji
Flickr/European People's Party
Premier Węgier Viktor Orban

Znoszenie restrykcji przeciwepidemicznych na Węgrzech rozpocznie się po zaszczepieniu wszystkich osób po 60. roku życia - powiedział w piątek premier Viktor Orban w Radiu Kossuth. W kraju zanotowano tego dnia kolejne rekordy w liczbie zgonów na Covid-19 i nowych zakażeń.

- Etapy znoszenia restrykcji trzeba powiązać z liczbą osób zaszczepionych.(…) Pierwszy krok na drodze do ponownego uruchamiania będziemy mogli zrobić dopiero wtedy, gdy zostanie zaszczepiona każda osoba powyżej 60. roku życia, która się zarejestrowała - oznajmił.

 

ZOBACZ: Węgry zmieniają strategię szczepień. Wydłużono przerwy między kolejnymi dawkami

 

Dodał, że według szacunków rządu nastąpi to, jeśli liczba zaszczepionych osiągnie 2,5 mln. Obecnie liczba zaszczepionych co najmniej jedną dawką zbliża się do 1,5 mln.

 

Premier powiedział, że w najbliższych dwóch miesiącach Węgry otrzymają o 500 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca mniej, niż uzgodniono. Podkreślił jednak, że podejmowane są starania o zakup takiej liczby szczepionek z Rosji i Chin, by tempo szczepień nie spadło, i jest duża szansa, że to się uda.

Rekordowe dane ws. zakażeń 

Obecne obostrzenia - jak powiedział - pozostaną w niezmienionej postaci co najmniej do końca przyszłego tygodnia. Powodem są rekordowo wysokie dane epidemiczne. W ciągu ostatniej doby zmarło 213 chorych na Covid-19 – najwięcej od początku pandemii. Po raz pierwszy liczba nowo wykrytych zakażeń przekroczyła 10 tys. - wyniosła 10 759. Więcej chorych niż kiedykolwiek wymaga też opieki szpitalnej i oddycha przy pomocy respiratora.

 

ZOBACZ: Węgry. Atak na oddziale covidowym. Nie żyje pacjentka

 

Według Orbana Wielkanoc będzie szczególnie trudnym okresem z punktu widzenia zapobiegania zakażeniom ze względu na spotkania rodzin i śmigus-dyngus. - Wielkanoc wymaga więc szczególnych przepisów - powiedział, dodając, że zostaną one ogłoszone w przyszłym tygodniu. Według niego ludność z trudem zniosłaby jednak dalsze obostrzenia.

 

Orban zapewnił też, że służba zdrowia wytrzyma obciążenie, jest jeszcze dużo wolnych łóżek dla pacjentów z Covid-19, jak również miejsc dla osób wymagających podłączenia do respiratora.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie