Kuczmierowski: do Polski w piątek trafiło 65 tys. szczepionek AstryZeneki

Polska
Kuczmierowski: do Polski w piątek trafiło 65 tys. szczepionek AstryZeneki
zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/EPA/Remko de Waal
Kuczmierowski odniósł się też do informacji, z których wynika, że część pacjentów rezygnuje ze szczepienia preparatem AstraZeneca

Do Polski dostarczono 65 tys. dawek szczepionki AstraZeneca - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. W przyszłym tygodniu powinno ich trafić jeszcze 72 tys., do końca marca kolejne 660 tys., a w II kwartale około 6 mln.

- Kontynuujemy wydawanie szczepionek do punktów, które je zamawiają i tutaj wszystko działa z dotychczasową dynamiką - powiedział Kuczmierowski.

 

ZOBACZ: Biały Dom chce wysłać szczepionki AstraZeneca do Meksyku i Kanady

 

- Dzisiaj dojechało 65 tys. szczepionek AstryZeneki. Powinniśmy jeszcze otrzymać 72 tys. w przyszłym tygodniu i 660 tys. do końca marca - podał Kuczmierowski.

 

Dodał, że w drugim kwartale producent deklaruje dostawę około 6 mln dawek. Powtórzył, że – wbrew wcześniejszym zapowiedziom firmy Moderna - jej szczepionki nie dotrą do Polski w sobotę, ale w niedzielę lub w poniedziałek.

 

Kuczmierowski pytany o to, czy fakt, że kilka krajów europejskich wstrzymało szczepienie preparatem firmy AstraZeneca może spowodować, że więcej dawek trafi do Polski stwierdził, że raczej nie należy się tego spodziewać. Dodał, że kolejne dostawy szczepionek tej firmy planowane są na przyszły tydzień, ale nie jest znana jeszcze ich liczba.

"Przekazujemy to, czym dysponujemy"

Kuczmierowski odniósł się też do informacji, z których wynika, że część pacjentów rezygnuje ze szczepienia preparatem AstraZeneca.

 

- Jeżeli będzie sytuacja, że faktycznie osoby z grup dedykowanych będą rezygnować, to rozważymy dopuszczenie osób, które czekają jeszcze na szczepienie - powiedział. Dodał, ze punkty szczepień zamawiające szczepionki nie mają wyboru typu szczepionki. Jednocześnie jest bardzo duże zainteresowanie szczepionkami nawet poza grupami, które są obecnie szczepione.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia o szczepionce AstraZeneca. "Nie wahałbym się ani sekundy"

 

- Przekazujemy to, czym dysponujemy. W ten chwili mamy zapisy na dwa miesiące na AstręZenekę - powiedział.

Jakie preparaty stosuje Polska?

Dopuszczone w UE są szczepionki firm: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i od niedawna Johnson & Johnson. Trzy pierwsze preparaty podaje się w dwóch dawkach, a szczepionkę Johnson & Johnson w jednej.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 18 marca

 

W Polsce stosowane są szczepionki od firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Dostawa preparatu od Johnson & Johnson do Polski może nastąpić w drugiej połowie kwietnia.

ms/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie