Portugalia: powstał rejestr szczepień przeciw Covid-19 dla nielegalnych imigrantów

Świat
Portugalia: powstał rejestr szczepień przeciw Covid-19 dla nielegalnych imigrantów
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
W zależności od wieku imigranta resort zdrowia będzie wyznaczał termin szczepienia. Ma być ono bezpłatne

Władze Portugalii uruchomiły elektroniczny rejestr szczepień przeciw Covid-19 dla imigrantów o nieuregulowanej sytuacji prawnej w tym kraju. Zapisać się na szczepienie mogą zagraniczni rezydenci, którzy nie należą do krajowego systemu ubezpieczenia społecznego ani nie korzystają z prywatnej służby zdrowia.

Jak poinformowały w czwartek służby medyczne Portugalii, platforma internetowa pozwala imigrantom na zapisanie swoich danych personalnych i numeru telefonu, pod który będą mogli zadzwonić przedstawiciele ministerstwa zdrowia.

 

ZOBACZ: Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia wstrzymują szczepienia preparatem AstraZeneca

 

Na platformie, powiązanej ze stroną tego resortu, nielegalni imigranci muszą podać też informacje dotyczące kraju swojego pochodzenia, wieku, a także adresu zamieszkania.

 

"To nasz społeczny obowiązek"

 

W zależności od wieku imigranta resort zdrowia będzie wyznaczał termin szczepienia. Ma być ono bezpłatne.

 

- Ten projekt to nasz obowiązek jako społeczeństwa solidarnego z imigrantami w czasach pandemii Covid-19 - stwierdził szef portugalskiego MSW Eduardo Cabrita, wskazując, że platforma internetowa powstała we współpracy z jego ministerstwem.

 

Z szacunków MSW wynika, że w Portugalii mieszka obecnie 640 tys. obcokrajowców o uregulowanej sytuacji prawnej, a także blisko 250 tys. bez prawa do stałego pobytu.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie