Kanadyjczyk skazany na śmierć w Chinach. Drugi taki wyrok w ciągu dwóch dni

Świat
Kanadyjczyk skazany na śmierć w Chinach. Drugi taki wyrok w ciągu dwóch dni
Pixabay.com/ ErikaWittlieb
Kanadyjczyk skazany na śmierć w Chinach. Drugi taki wyrok w ciągu dwóch dni

Sąd w Chinach skazał kolejnego obywatela Kanady na śmierć za przestępstwa narkotykowe – podały w piątek miejscowe media. Drugi w ciągu 24 godzin wyrok śmierci, wydany w Chinach na obywatela Kanady, zbiega się w czasie z nasileniem się tarć w relacjach Ottawa-Pekin.

Prócz obywatela Kanady, przedstawionego jako Ye Jianhui, sąd w mieście Foshan na południu Chin skazał w tej samej sprawie na śmierć również innego oskarżonego, przedstawionego jako Lu Hanchang, a czterem kolejnym wymierzył kary od siedmiu lat więzienia do dożywocia – podał dziennik "Yangcheng Wanbao".

 

Nie podano narodowości pozostałych skazanych. Wyroki śmierci są w Chinach automatycznie kierowane do weryfikacji przez Sąd Najwyższy.

 

ZOBACZ: Premier Kanady został zapytany o sytuację w USA. 21 sekund ciszy

 

Według sądu w Foshanie grupa zajmowała się produkcją i transportem narkotyków w latach 2015-2016. Organy ścigania znalazły w należącej do nich skrytce prawie 218 kg kryształów zawierających MDMA – podał kantoński dziennik.

 

Był to drugi wyrok śmierci wydany w Chinach na obywatela Kanady za przestępstwa narkotykowe w ciągu dwóch dni. W czwartek sąd w Kantonie nieopodal Foshanu skazał na śmierć posiadającego kanadyjskie obywatelstwo mężczyznę, przedstawionego jako Xu Weihong, za produkcję ketaminy.

 

Przetrzymywani dyplomata i biznesmen

 

Wyroki zbiegają się w czasie z nasileniem się napięć w relacjach kanadyjsko-chińskich, związanych między innymi z chińskim koncernem telekomunikacyjnym Huawei i reakcją rządu w Ottawie na narzucenie przez Pekin kontrowersyjnych przepisów bezpieczeństwa państwowego w Hongkongu.

 

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin zapewnił w czwartek, że w świetle chińskiego prawa wszyscy oskarżeni są równi, niezależnie od narodowości, a chińskie sądy prowadzą sprawy zgodnie z przepisami. - Nie widzę żadnego wpływu na relacje chińsko-kanadyjskie - dodał.

 

W Chinach od ponad 600 dni przetrzymywani są dwaj Kanadyjczycy – były dyplomata Michael Kovrig i biznesmen Michael Spavor – zatrzymani w grudniu 2018 roku, wkrótce po aresztowaniu w Kanadzie wiceprezes Huawei Meng Wanzhou, a później formalnie oskarżeni przez chińskie władze o szpiegostwo.

 

Działania przeciw obu mężczyznom powszechnie oceniane są jako odwet Pekinu za aresztowanie Meng, którą władze USA podejrzewają o oszustwa i zabiegają o jej ekstradycję. Pekin żądał jej uwolnienia i zarzucał Ottawie współpracę z Waszyngtonem w próbach zaszkodzenia Huawei.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie