Hiszpania przyjęła "dekret o nowej normalności". Nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych

Świat
Hiszpania przyjęła "dekret o nowej normalności". Nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych
PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ
W przyszłości nowe prawo będzie podstawą do walki z możliwymi innymi epidemiami

Niższa izba parlamentu Hiszpanii zatwierdziła w czwartek rządowy "dekret o nowej normalności". Zobowiązuje on mieszkańców kraju m.in. do noszenia maseczek w miejscach publicznych, nawet jeśli zachowany jest 1,5-metrowy dystans. Przepisy nakazują też regionom gromadzenie danych osób szczepiących się przeciw Covid-19 oraz osób odmawiających poddaniu się szczepieniom.

Zgodnie z nowymi przepisami rząd Hiszpanii został zobowiązany również do zapewnienia szpitalom oraz przychodniom lekarskim należytego wyposażenia, leków i sprzętu ochronnego, a także do uzupełnienia wolnych etatów w szpitalach i innych placówkach publicznej służby zdrowia.

 

Producenci leków niezbędnych do walki z Covid-19 zostali zobowiązani do regularnego informowania służb medycznych Hiszpanii o liczbie wyprodukowanych w ostatnich dniach produktów oraz aktualnym stanie swoich zasobów w magazynach.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Zakrzepica u osoby, która przyjęła szczepionkę AstraZeneki

 

Podczas debaty w parlamencie minister zdrowia Carolina Darias wskazała, że dekret o nowej normalności zobowiązuje też władze wspólnot autonomicznych do zbierania w swoich elektronicznych rejestrach historii chorób obywateli. Obejmie ona również informacje o ewentualnym przebyciu Covid-19 i poddaniu się szczepieniom przeciwko tej chorobie. W uzasadnionych przypadkach dane te mogą zostać udostępnione innym organom administracji publicznej.

 

Uniwersalne prawo

 

Darias sprecyzowała, że w przyszłości nowe prawo będzie podstawą do walki z możliwymi innymi epidemiami.

 

Tymczasem jak wskazał w czwartkowym komunikacie resort zdrowia, podczas ostatniej doby liczba infekcji na 100 tys. mieszkańców zwiększyła się ze 127,9 do 128,2.

 

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że pomiędzy środą a czwartkiem liczba zakażeń wzrosła w Hiszpanii o 6,2 tys. do ponad 3,21 mln, a zgonów o 117 do 72,9 tys.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie